Rygtebørsen om den næste Xbox banker derud af i disse dage. I går kunne vi berette, at produktionen måske var gået i gang. Og i dag har Kotaku så haft fat i flere unavngivne kilder. Ifølge artiklen hos Kotaku vil Xbox 720 (ikke det officielle navn) ikke overraskende benytte sig af Blu-Ray formatet, der kan lagre op til 50GB i forhold til DVD’ens 9GB. I den mindre overraskende ende finder vi også rygtet om, at der kommer en ny og bedre udgave af Kinect. Set i lyset af at Kinect at solgte vanvittig godt, ville det være en klog beslutning at bundle Kinect 2 med Xbox 720. Det mest overraskende rygte er, at Microsoft implementerer en form for anti-brugtspil system. Hvad og hvordan det kommer til at udforme sig har kilden ikke udtalt sig om. Faktisk burde det ikke overraske, da butikker som Gamestop ofte proklamerer, at de tjener store summer på brugte spil. En indtjening udviklerne og konsolmagerne ikke får andel i. Et forretningsmæssigt klogt move fra Microsoft, men knap så godt for din slunkne portemonnæ. Hvad siger du til en ny Xbox, der ikke vil kunne afspille brugte spil?
Update: En kilde har snakket med IGN, som kan berette, at Xbox 720 bliver fodret med et kort fra ATI 6000 serien, der minder om HD 6670 kortet. Resultatet skulle blive en Xbox, der er seks til otte gange hurtigere end 360’eren, der støtter Direct X 11, flere displays, 3D og 1080 HD output. Tak til IGN.


























Direkte latterligt.
Hvorfor skal de bestemme hvad folk gør, med det produkt de nu engang har købt og betalt for.
Tror jeg bliver ved Playstation.
Dejligt at se at det jeg altid har sagt nu sker det er sku så fedt at de konsol gamere for ris til sin egen røv nu.
Men hey folk vil jo støtte konsoller og kontrol af alt.
Dont say i didn fucking warn you.
#3
Gad vide om vi snart får en ignorer bruger funktion…
Blev lige det mere glad for min playstation (;
ej, on topic så synes jeg det er for dumt. Kan godt se det smarte i forretningen hos MS. Det vil give lidt flere penge. Men hvis man ser på det store hele så kan det også skade dem, især i konsol krigen. Det et stort minus du ikke kan købe brugte spil, hvis det passer det vil ske.
Det gik godt for dem med en billig xbox. Men tror der er rigtig mange spillere som bruger flere penge på brugte spil end nye. Og det vil nok få dem til at kigge andre veje playstation 3, pc?
#4 Du kan jo håbe, livet skal jo ikke være for hårdt for dig, du bliver ihvertfald den første der kommer på det.
Hvis det betyder at jeg ikke kan låne mit spil ud, eller låne af andre, så vil det da ærge mig meget. Men som minimum vil jeg da forvente at priserne på nye spil falder drastisk.. (Selvom det næppe kommer til at ske )
#4 +1
Det er rygter.
Rygter rygter og rygter…
#3 Fordi du kan jo sælge alle dine spil på Steam uden problemer ikke?
……
Hvorfor er det at fjolser som #3 altid skal dreje det til en anti-konsol tråd? Det ligeså tragikomisk som Nationen inde på EB.
On-topic synes jeg det er et farligt valg af MS (håber dog at rygtet intet vand holder)
Mjae. Jeg er egentligt ligeglad, da jeg ikke køber brugt. Jeg kan sådan set godt se at der noget spiludviklerne efterlyser. Ligenu laver de jo deres egne løsninger hvor man skal registrere sig med koder der er med spilet for at mindske brugtsalget. Og det bliver altså brugt på alle platforme.
På pc køber jeg alle spil digitalt og de er dermed låst til min Steam acc.
Hvis det betyder at jeg kan slippe for at skulle have en skive i Xboxen for at verificere jeg ejer spillet så kom glad. Jeg så faktisk allerhelst den nye XBox er 100% digital distribrution ala steam og uden drev.
#13 Faktisk ganske enig der!
Digitale køb (steam, origin gog) kan jo ikke byttes. Det tuder PC-gamerne jo ikke over.
consoler har alle dage haft sin force i at man kunne tage sine spil med over til en ven, med til et event etc. Synes det ville være synd at fjerne det.
Jeg kan både se fordele og ulemper ved det. Men om det er rigtigt er nok ikke det der bliver afgørende for om jeg skal have den eller ej alligevel.
De må godt stoppe brugtbørsen i butikskæderne, men det vil være skidt, hvis der ikke kan udveksles spil mellem privatpersoner.
#14 Har da lånt min Steam account til venner, det er skam helt muligt, bare sørg for at det er gode venner
Det er blevet lidt sværere efter at Steam indførte det system at hvis man logger ind på en ny computer skal man indtaste en kode der bliver sendt til sin mail, men det er jo små problemer.
Xbox live cloud findes allerede til saved games – mon ikke de bare ændret det således at du kan spille dine købte spil på hvilken som helt consol sålænge du logger ind via din live account.
#18 Låne ja, men ikke sælge. Uden at din account ryger med,
Jeg tror at #19 har fat i noget af det rigtige. Spil bliver bundet til en account, og på den måde kan man tage sit spil med over til en kammi, så længe du kan komme online.
Jeg tror det vil blive rigtigt populært hos udviklerne da brugt markedet skulle være ligeså slemt som piratkopiering i nogle tilfælde.
Og hvis der er en ting som Microsoft gør bedre end nogen anden så er det at tage sig af sine udviklere.
http://www.youtube.com/watch?v=KMU0tzLwhbE
#19
Jeg tror du har ret. Sådan er jo sådan set også idag for xbla games.
Hvis det er sande rygter med det anti-brugtspil system, så graver x-boxen sin egen grav.
Jamen jeg køber den på release dagen….og jeg er ikke sikker på at Microsoft har ret til at gribe ind i hvordan vi køber og sælger spil. Det ender nok i en class action lawsuit (i EU sansynligvis), som Microsoft vil tabe.
Desuden vil det være uhyre upopulært blandt spillerne, så hvis jeg var Microsoft ville jeg droppe den (meget kortsynede) ide. Det er nok noget deres inhouse lawyers har fundet på.
Gik herind for at skrive det samme som #22.
#23 Altså, hvis dit spil knyttes til din xbox live konto, og kun kan bruges med den, så er der ikke så meget at gøre.
Du kan jo stadig sælge spillet til hæøjre og venstre, men det bliver svært, hvis ikke andre kan bruge det.
Det siger du ikke….?
Min invending er ikke teknisk, jeg mener der er et problem mht. forbruger rettigheder og tolkning af copyright/royalties.
Kun et gfx fra 6000-serien?
Et 6670 koster jo ikke engang 1.000 kr.
End ikke crossfire?
Det virker vanvittigt uambitiøst fra MS’s side.
Der kan da kun blive endnu større forskel på konsoller og pc’ere, når den næste generation har et par år på bagen.
Man kan self. håbe på, at det betyder, at de satser på andet end grafik.
#12
fordi at det er #3 der dukker op i alle tråde om konsoller og skriver.
så, #4 +1
OT.
kommer jeg nok til at holde mig til xbox lige meget hvad, mest pga xbox live
#27
Hvis det er et 6670 de bruger, bliver det customized. Men jeg er ikke sikker på at informationen er korrekt. Personligt tror jeg det bliver nyere chips.
#11 Kommer den lovede PC< ->Xbox licens så?
RIP Playstation…
Hvis MS får skudt den nye Xbox afsted før Playstation så bliver det begyndelsen på enden, og MS har kun godt af at have lidt konkurrence, så håber ikke Sony har tænkt sig at halte for meget bagud.
Men rygter er rygter, det kan nå at ændre sig mange gange endnu.
#26 Det tror jeg nu ikke. PC spil har i lang tid fungeret på samme måde. At de bliver knyttet til enkelte pc’ere eller brugere.
Der har den danske loivgiving, så vidt jeg ved, ikke været kastet i nakken på spiludviklerne.
#31 Ja, det vil jeg også mene… det er SÅ vigtigt at være først!
Jeg mener også at have læst, at Sony ikke har tænkt sig at være bagefter denne gang.
De var _alt_ for selvsikre med PS3 ovenpå PS2-successen. Bare de har lært noget.
Jeg køber stort set kun brugte konsolspil, så jeg håber VIRKELIG ikke at de gør alvor af det.
Det er forståligt at udviklerne føler de taber penge, men hvorfor skal brugtmarkedet for spil være anderledes end brugtmarkedes for biler fx.? Det er det samme med indhold der kun er tilgængeligt for spillets originale ejer etc., personligt synes jeg det er en virkelig skidt vej det går, men jeg indrømmer min baggrund er rent egoistisk.
Konsekvensen for mig bliver bare at jeg køber færre spil. Jeg kommer jo ikke til at bruge flere penge på spil, bare fordi jeg ikke længere kan købe brugt. Min pengepung bliver jo ikke større bare fordi de skal være idioter
Ellers hopper jeg bare på Playstation holdet, hvis det da bliver anderledes der.
Og nej, spil fra Steam kan ikke byttes, men du har jo stadig mulighed for at købe spillet andetsteds, så hvis du har et problem med det gør du jo bare det.
Til gengæld kan jeg se en STOR fordel ved bare at have alle spil digitalt og ikke skulle skifte skiver i Xboxen – omvendt kan jeg virkelig godt lide at have et fysisk produkt. Ja, jeg er gammeldags på det punkt.
Mit største ønske er at det bliver muligt at bruge sit rat og pedal sæt på den nye xbox… pt. har jeg et G25 og det kan bruges på PC/PS3 men hvor ville det dog være befriende at kunne benytte det på Xbox også… MS’s eget rat/pedal sæt er noget skrammel ved siden af, det er langt federe at kunne benytte samme rat/pedal sæt på alle 3 platforme.
#30 Dunno, har den været lovet da? Det har jeg ikke set nogle officielle statements på.
#36 Mindes at huske noget om de snakkede om det til annonceringen af deres cross-platform spil, tror det var Shadowrun.
31+32¤
Det kan meget vel tænkes Sony kommer bagud, de har jo anonceret at de tidligst kommer med ps4 i 2014, X720 kunne teroretisk kommer i 2013 eller 4Q 2012 da vi allerede nu ser lidt data om end foreløbig kun rygter
PS4 har vi vidst intet hørt om endnu, meen den vil naturligvis være 10X hurtigere end PS3 og sandsynligvis 2-4 GIGA RAM
#37 Selve ideen syntes jeg er rigtig god.
Det er en skam de lukkede ShadowRun så hurtigt igen, den ide var også god
Den var bare ude for tidligt.
OP – Shit, det er godt jegt sværger til PlayStation.
#4 – ja, det ville være rart.
#32
Jeg håber du tager fejl
Jeg glæder mig som et lille barn! Kan slet ikke vente med at se hvordan spil vil se ud på sådan en drønnet af en maskine!
Pottemone? Hvad FA… er en pottemone??
Menes der tilfældigvis portemonnæ?
http://ordnet.dk/ddo/ordbog?query=portemonn%C3%A6
#35 Kan du ikke bare skifte stikkene eller få en adapter også bruge dine ? Det har MS måske sikret sig imod ?.
#43 Christ… ja, det gør der. Kunne ikke finde en stavemåde nogensteder… så skrev det frit fra leveren. Har ledt efter dette i lang tid… takker!
#44 Nej den kan jo fint gå i med USB men problemet er at Xbox ikke understøtter overhoved, tror slet ikke den har drivere til det eller hvad der nu måtte ligge tilg rund for at den ikke vil acceptere det.
#46 Hvad er der nu galt med Fanatec?
#46 det er pga. at xbox360 bruger sin egen version af HID-drivere (Human interface device), kaldet XID (Xbox interface device)
Det blev implementeret da Microsoft ville have mere kontrol over 3rd party controllere på krydskassen
Forstår ikke logikken, i at bruge et ældre kort?
hvorfor ikk bruge det nyeste på markedet? ;<(nyeste og dermed også hurtigst, eller ihvertfald hurtigere end det der 6970 eller hwatever)
#49 Udviklingen har jo sikkert været igang i lang tid. Da den startede var 6970 sikkert er spaceagefuturistic motherfucker af et psykopatlatterligt hurtigt gfx monster!
Før der er noget officelt ang. det med brugte spil gider jeg ikke at tage stilling til det.
edit:
Tvivler dog at jeg vil skifte til Playstation alene pga. deres Lego controllers.
Hvis man ikke kan bruge brugte spil på box’en men godt kan på PS… så ved vi godt alle sammen hvem der “vinder” næste generation.
Om sony så er et år efter igen.. så tror jeg det har mere at sige hvad konsollerne tilbyder udover spil end nogen sinde før!
Tror ikke på at den vil indeholde Blu-ray. Det er M$ for stolte til.
I har den der historie om ULVEN IK:)
#53:
Med mindre de har fundet deres eget medie der kan klare lige så meget som Blu-Ray, så er jeg 100% på den kommer med Blu-Ray.
52¤
Vær nu realistisk, HVIS M$ ønskede at gøre det sådan, så havde de gjort det for længst og kunne gøre det fra imorgen
Hver enkelt DVD/BR/CD har sit eget seriel nummer som sagtens kunne logges af M$ og Sony
Så det er ikke en teknologisk hindring, hvis det havde været en moralsk eller penge grisk hindring så kunne man have gjort det allerede fra den første Xbox
Tilbage er der så, HVEM kunne monstro have interesse i at udsprede et sådan rygte?
#47 Det er der vel ikke noget galt med, men det hjælper ligesom ikke mig som har G25 og er glad for det.
#56 Jeg fatter heller ikke at folk er hoppet på den.
Ja, MS ville få et større salg af spil, men de ville pisse 50% af konsolejerne af, så det ville i sidste ende resulterer i mindre salg af konsoller og HW.
Det eneste jeg er 100% sikker på, er at blu-ray indfinder sig i den næste xbox. Det er den simpelthen NØDT til at have, hvis de forsat vil slå på at være en multimedie-familevenlig-streamer-box.
#57 Men du har jo vidst, lige fra da du købte det, at det ikke var understøttet på xboxen, så derfor spørger jeg bare om du ikke har overvejet Fanatec i stedet.
Er der egentlig slet ingen ansat på DR til at rette grammatikfejl?
Der er en del af dem i denne artikel det forstyrrer artiklens “flow” en del desværre.
Sony ejer ikke Blu-Ray, men de har masse patenter på det. De har f.eks. patent på Blu-Ray spillekonsoller
Derfor fik Xbox360 aldrig fik Blue-Ray.
Måske fpr den nye Xbox Blue-Ray, men MS skal nok betale et større beløb pr. enhed til Sony for det.
->38
hay du glemmer…
2 hdmi stik og 120hz. Som go gamle Ken sagde at ps3 ville havde..
#60
Kilde?
#58 Jo jo vidste godt da jeg købte det at det ikke ville passe, men mener stadig MS skal have understøttelse ligesom de andre, Fanatec er vidst nok også væsentlig dyrere, og så kan jeg bare bedst lide G25’eren generalt, vil i bund og grund bare slå et slag for at MS dropper deres nuværende begrænsede udvalg af rat/pedal løsninger.
#63 Fanatec’s billigste serie er nok 10-20% dyrer end G25, ja, men til gengæld er det så også nogle væsentlig bedre materialer: Alcantara, aluminium, stål osv. Deres øverste serie er endda med kulfiber!
jeg har hørt et rygte om at samsung kommer med deres egen konsol i 2015, det bliver for vildt.
ej men alzå, selvfølgelig låser microsoft spillene i den kommende konsol til en enkelt konsol. brugtmarkedet er vokset så eksplosivt siden den nuværende konsolgeneration, at det er logik for bursvin. og til folk der siger ‘orh hvad, godt jeg er playstationmand’, så er det da også logik at sony gør det samme på playstation 4. om det bliver account-baseret eller noget andet, må vi se.
65¤
Så den eneste grund til at de ikke allerede har gjort det er at de ikke vil tjene flere penge, hvorfor i alverden skulle de vente?
#62
Microft har ingen license til afspille blue-ray discs, eller retter de kan ikke få det.
Læs mere om det på:
http://www.blu-raydisc.info/
Windows 7 Media player kan hellere ikke afspille Blu-ray discs.
http://windows.microsoft.com/en-US/windows7/MPEG-and-DVD-video-frequently-asked-questions.
Hvorfor tror du at et nyt produkt som Wii U ikke kan afspille Blue-ray?.
BruneBanan hvordan kan du forvente at folk gider læse det du skriver, når du ikke engang selv gider at læse det igennem, inden du smækker det op på DR?
Du spammer os for sygt med stavefejl, manglende ord, for mange af det samme ord og andre fejl. Det er sgu for useriøst…
Kvalitet frem for kvantitet!
#68
Og det er kvalitet at skrife “Du spammer os for sygt med stavefejl” ?
Jeg siger dig min fætter spammede os for sygt med stavefejl.
/lighten up buddy
Jeg kan godt leve med en fejl her og der… især set lyset af mængden af nyhderne vi rent faktisk ser på DR nu.
#69
Kvalitet skal i denne sammenhæng forstås som, hellere færre nyheder uden stavefejl, end nuværende niveau med dem.
Når det er sagt, så er hvad jeg skriver, og hvordan jeg skriver det fuldstændig uden relevans, jeg er ikke skribent eller redaktør for Dailyrush. Jeg kan være både ord- og talblind, stave af lort og stadig brokke mig over at der er fejl, jeg benytter Dailyrush og Dailyrush tjener penge på jeg benytter dem, derfor skal de levere gennemrettede nyheder, anmeldelser og andre tekstuelle konstruktioner (hvis jeg skal bruge dem), til gengæld får de en bunke reklamepenge.
Du skriver til mig at jeg skal “lighten up”, og at du godt kan leve med en fejl her og der, og det er da skide fedt for dig, men at du godt kan leve med en sjusket omgang journalistisk, gør da ikke at jeg skal være mere tolerant overfor fejl (Fejl som desuden ville kunne spottes ved en enkelt gennemlæsning). Det er konkurrencen indefor gaming sider sgu for stor til.
#70
Der er sikkert masser konkurrence i blandt gaming, det tvivler jeg ikke på. Og ved vi osse hvor lidt der skal til før eb DR’er smutter… vi er de jo de mest iloyale brugere der kan støves op på nettet
#71 Det tydeliggøre også bare hvor ærgerligt det er, at BruneBanan ikke lige tager sig et par minutter mere til hver nyhed og får ryddet de stave/skrive/formuleringsfejl af vejen.
Jeg synes sgu godt man i disse tider kan stille krav til at det man bliver præsenteret for af internetjournalistisk er ordentligt. Er det ikke også grunden til at Ekstrabladet bliver slagtet så meget her på DR? Ironisk at DR selv er på vej ned af samme spor.
Mht. loyalitet, tror jeg nærmere forummet er at takke for denne, og ikke nyhederne mm.
En anden ting der også lige irriterer mig ved nyheden, er at der står “En kilde har snakket med IGN“. Det er vel ikke kilden der har talt med IGN, men IGN der har talt med kilden, det er vel IGN der bringer nyheden.
2min her og 2min der er meget langtid for arbejdsnarkomaner.
50kr per indsent nyhed.
25kr i bøde for hver stave fejl. Problemo solved. Så skylder folk som mig snart DR penge lol.
#72 Ekstrabladet bliver slagtet fordi de fordrejer sandheden og overdriver og laver dumme overskrifter
Syntes nu Bananen gør det godt. Ligger sq ikke mærke til de små fejl der nu engang er. Og det genere mig bestemt ikke på nogen måde.
Ufatteligt så meget loyale kunder bliver røvrendt af de firmaer de øser penge i.
Og det er efterhånden hele vejen rundt, om vi snakker Apple, MS, Sony etc.
Linux er faktisk det eneste i sandhed frie system tilbage. Windows er sådan lidt en mellemting, men fordi de konkurrerer med Apple på mange markeder, vil de også begynde at fylde begrænsninger i deres systemer.
Det er lamt. Game over!
Man kan så diskutere hvor loyalt det er at købe brugte spil. Jeg synes i hvert fald, det er mere loyalt at købe spil fra nye.
Men så kommer folk selvfølgelig med de sædvanlige “det er så dyrt at købe konsolspil”-undskyldninger.
Det er hvad man gør det til. Jeg giver typisk 300-350 kr for de nyeste spil. De øvrige spil, som jeg ikke nødvendigvis skal have med det samme, køber jeg når de koster ca. 100 kr.
Så jeg er egentlig ligeglad med, om der kommer et anti-brugtspils-system. Det tror jeg dog ikke bliver tilfældet.
#76
Jeg forstår godt deres udgangspunkt da det er ren profit det handler om.
Det er bare udtryk for ekstrem grådighed i form af begrænsninger på produkter som er lovligt købt til at starte med.
Hvis jeg køber en vare er den min eller jeg har brugsretten til den indtil jeg vælger at sælge det videre, som jeg mener bør være en ret alle har når de er lovlydige kunder.
Gad vide om den kommer til at hedde Xbox 3G (3 generation)
Jeg tror de kalder den 720, eller måske endda Xbox 4, for at komme til at ligge “lige”(marketing-wise) med PS4, ligesom der er snak om at nvidia kalder næste generation for 7xx i stedet for 6xx pga marketing i forhold til AMD
Spørgsmålet er så bare hvad den næste xbox i serien skal hedde? 980? og så 1440? Det bliver nogle høje tal til sidst
Tror ikke på nogen måder den kommer til at hedde 720 da det ikke giver nogen mening (hvorfor skulle man fordoble tallet?).
Der går rygter om at den skal hedde xbox loop eller xbox infinity som godt kunne lyde som noget man kunne bruge i noget marketings gøgl (xbox keeps you in the loop!).
#79:
Det er nu 1080, der kommer efter 720
#81 Sorry ’bout that Mr. calculating-Policeman!
Please don’t take me to jail!
Øh #79 jeg mener da at det er fordi 6xx kortene fra nVidia udelukkende bliver oem kort?
Men ja okay, det kan selvfølgelig godt være en del af årsagen.
#18 Steam guard er valgfrit, men jeg vil meget anbefale at du har slået det til.
Det bliver ikke mere sikkert end Steam Guard sat til en Gmail med 2-step login.
Selvom jeg skrev passwordet til både gmail og steam, så ville i ikke have en chance for at komme ind :~)
GØR DET NU TIL EN FORDEL AT KØBE SPILLENE FRA NYT ISTEDET FOR AT STRAFFE DEM DER KØBER DEM BRUGT!!
Bytte og brugtsalg er jo konsollens ekvivalent af PC’ens piratkopiering. Hvorfor skulle udviklerne hyle op og tude over piratkopiering på PC, men være ligeglad med “piratkopiering” på konsollerne?
86¤
Fordi som du selv skriver, det er 2 forskellige ting, ganske vist er begge=tabt fortjeneste, men der er stadigvæk himmelvid forskel på pirat kopiring og lovligt privat salg
Som allrede tidligere nævnt så har og haft m$ rigelig tid og teknologi at til at sætte det i kraft for længe siden
Dernæst er m$ ikke snot dumme, de ved at de ikke får et mer salg, forbrugerne får ikke pludselig ekstra $ mellem hænderne i en tid hvor der er krise i mange lande og høj arbejdsløshed i m$ hjemland
Det man kunne forestille sig vil være ingen eller begrænset bagud compalitet, personligt mener jeg det vil være en styrke for M$ at have bagud kompalitet men lad os se ad
PC PC PC
Ikke bare for piracy delen, men fordi spillene rent faktisk er til at betale sig fra