Microsoft Game Studios annoncerede i dag udgivelsesdatoen for det – ifølge Microsoft – banebrydende spil Shadowrun. Den 1. juni vil spillet være det første som både vil understøtte brugen af Xbox Live og Windows – LIVE netværket. Dermed kan spillere for første gang – uanset om de bruger PC eller Xbox – kæmpe mod hinanden i Shadowruns fremtidsverden om en nylig funden magisk kraft. Måske ikke den mest innovative historie, men mere interessant er hvorvidt systemkoblingen mellem Xbox- og PC-platformerne vil være en succes. Microsoft Game Studios har valgt en spilform (First Person Shooter), der kan trække spillets popularitet i begge retninger, da ikke alle har samme mening om FPS-spil på PC og konsol. Om systemet vil blive en succes, kan kun tiden vise.

Utilising both the Xbox LIVE and Games For Windows – LIVE network for the first time ever, “Shadowrun” tears down the walls between friends and gamer communities on the console and Windows Vista-based PC by letting as many as 16 gamers play together, regardless of platform

17 KOMMENTARER

  1. Heh, skal da næsten prøves… om ikke andet for at give selvtilliden et boost ved at spille med mus + keyboard mod en joypad spiller.

  2. Har ikke gamet konsol længe, men kan huske hvor fantastisk langsom styringen var i Nintendo64 – Golden Eye. Konsollerne skal nok få røvfuld!

  3. Selv om jeg er gået over til at spille mest på konsol, kan jeg ikke forstille mig at det kan blive en fair kamp. Mus og keyboard er alt for overlegent i forhold til joypad.

  4. Det var også den første tanke jeg fik.
    Xbox 360-ejerne har jo ikke en chance.
    Det bliver som at se folk, der styrer med piletasterne.

    #3:
    Det er næsten en nødvendighed

  5. Jeg fandt denne ret intersante forklaring på netop kampen mellem mus/keyboard og joypad, hvis man er interesseret i at se, hvad udviklingsholdet har gjort sig af overvejelser.

  6. “ifølge Microsoft – banebrydende spil Shadowrun”

    Et FPS med deathmatch, banebrydende 0.o

    Spillet er sikkert sjovt nok, men at kalde det banebrydende er lidt plat.

  7. Det minder mig om DOOM mesterskaberne i 1995, hvor der i semi-finalen sad 3 spillere, der spillede med mus+keyboard og 1 spiller, som spillede med keyboard.

    PC-spillerne har klart en fordel – men vær nu ikke for sikre… Selv en dårlig PC-spiller vil tabe til en god konsol-spiller.

    Og der sidder sikkert nogen hardcore konsolspillere, der nok skal kunne spille op med de hardcore PC-spillere.

    Taktikken spiller jo også ind. Hvis du f.eks. er hæmmet i dine bevægelser – jamen, så lad dog være med at bevæge dig for meget – eller hold til til trænge steder.

    Om jeg bruger keyboard+mus eller en controller – så vil jeg jo stadig kunne snipe en masse, hvis jeg lå for enden af en lang gang (ikke at jeg ville bruge den taktik).

    EDIT: God læsning i #7…

  8. Og der sidder sikkert nogen hardcore konsolspillere, der nok skal kunne spille op med de hardcore PC-spillere.

    Jeg vil tillade mig at tvivle på det kraftigste… Ja faktisk vil jeg se det før jeg kan tro på det.

    edit: Ah.. det ser ud til at konsol-spillerne får nogen perks for at balancere spillet. Fornuftigt.

  9. Selvom udviklerne siger, at et joypad er bedre til gaming, tillader jeg mig alligevel at tvivle.
    Xbox 360-joypadden har 14 knapper (a, b, y, x, de fire skulderknapper, dens d-pad, samt at trykke de to analog-sticks ned). For at bruge enten a, b, y eller x skal man fjerne fingeren fra den ene analog-stick, der (som oftest) styrer kameraet i spillet.

    Den (vel nok) normale kontrol-metode på et keyboard hedder WASD. Hvis man som pc-bruger skal op på samme antal taster som der er knapper på et joypad til 360, har man:
    q, e, r, f, c, ctrl, shift, caps, tab, 1, 2, 3, 4, indenfor acceptabel afstand til WASD-tasterne – det er 13 taster. Dertil kommer musen, der tilbyder mellem 3-6 yderligere knapper (en standard mus har vel mellem 3-6 knapper idag). Desuden kan pc-spillere sagtens bruge knapperne på musen ud at skulle ofre muligheden for at styre kameraet samtidigt.
    Jeg kan ikke rigtigt se nogen fordel i et joypad til xbox 360, hvilket vel også vises i, at de får en art autoaim at lege med.

  10. ¤14 det kan konsolspilleren nok godt i nogle tilfælde, men mest kun fordi konsoludgaven får lidt “hjælpe-værktøjer” til det samme.
    Man kan jo prøve at lave en DM eller en TDM i f.eks Quake 3 eller UT 2k4 mellem nogle PC’ere, og så give halvdelen af PC’erne joypads, og den anden halvdel mus + tastatur. Hvis ikke spillerne med joypads er væsentligt dygtigere end M+T spillerne, så er resultatet givet på forhånd.