Microsoft havde i dag valgt at benytte Bygning 55 i DGI-byen til deres officielle danske præsentation af Windows Vista & Office 2007. Daily Rush var naturligvis også på pletten til “festen”, som var en af de mere informative af slagsen. Selv de som allerede havde stiftet bekendtskab med Vista og den nye Office kunne få et par tips & tricks med på vejen. Især den danskproducerede holografiske projektor, som blev brugt under præsentationen, kunne få selv de mest hardcore techgeeks til at måbe (billeder i galleriet). Pressen blev inddelt i grupper (alt efter farven på dit pressekort) og efter en kort introduktion af Microsofts administrerende direktør Jørgen Bardenfleth og divisionschef Nis Bank Lorentzen, gik turen på skift til de forskellige stande, hvor elementer af Vista & Office blev nærmere præsenteret. Der var dog ikke mange rene gaming-nyheder, dog blev der afspillet en filmstup af Age of Conan Hyborian Adventures, som bliver lanceret senere på året. En lille detalje som undertegnede spurgte til, var de to animerede desktop-baggrunde (vandfald & solnedgang), som Aero-holdet havde sving i på to store skærme. Disse skal ses og vil blive frigivet inden længe som en del af de Windows Ultimate Extras, som man finder under Windows Update (kun for Ultimate-versionen). Alt i alt var der tale om ganske informativ formiddag & eftermiddag i selskab med Microsofts danske team. Vi har naturligvis taget en pæn portion billeder, som du kan browse i ro og mag i vores nyoprettede galleri. Du kan også Bill Gates & Co’s officielle præsentation fra New York i går nat.

 Windows Vista & Office 2007 lancering
 Windows Vista & Office 2007 lancering

16 KOMMENTARER

  1. Den var næsten spooky. Har aldrig set den slags uden flimmer før. Så faktisk ud som om lysende objekter fløj rundt i luften. jeg spurgte dog ikke videre til den, men imponerende var den.

  2. Det er for vildt med den projektor.
    Først troede jeg den projicerede billedet ud på en lodret glasplade midt i rummet.
    Men den laver åbenbart billederne “midt i luften”, og man kan åbenbart gå rundt om og se billederne fra alle sider.
    Wow mand.
    Det bliver fedt når man kan købe sådan en til sine computerspil.
    Så kan man tale om at være midt i spillet.
    Eller gyserfilmen.
    ELler pornofilmen, hehe.
    Eller…..

  3. Tjoo, bliver da fedt,
    men vil dog lige ha’ mit mod lavet faerdigt saa jeg har noget at bygge den nye maskine til det i . . .

  4. #8 den skærm ER da en større nyhed end Vista. Kan der da ikke være nogen tvivl om så stor en release er vista heller ikke men den skærm der er hvad man så i fremtidsfilm for ikke så forfærdelig lang tid siden !
    Windows kommer i en ny model om 5 år igen sikkert.

  5. Var måske ikke en så godt at tage den holografiske fremviser med, lige nu vil jeg hvertfald hellere finde ud af mere om den, end jeg vil om vista