Endnu en dag, endnu en amerikansk politiker, der kritiserer voldelige spil. Denne gang kommer kritikken fra en tidligere præsidentkandidat fra USA’s Green Party. Han udtalte til online-avisen Politico, at skabere af voldelige spil er elektroniske børnemisbrugere. Han synes ikke, at Obamas udspil om at forhindre våbenvold går langt nok i forhold til voldelige spil, selv om han ikke foreslår nogen decideret censur. Hvad siger du, kære læser? Hvordan har du det ellers med at give penge til folk, der tilsyneladende misbruger børn elektronisk?
“I’m not saying he wants to censor this, I think he should sensitize people that they should protect their children family by family from these kinds of electronic child molesters.”


























Jeg tror ikke, at man skal lægge så meget i, at han kalder dem electronic child molesters.
Et eller andet sted har han også en pointe. Jeg kender ingen med børn, som følger de ratings der er på æskerne. Man vil aldrig lade en otteårig se Saving Private Ryan, men det er åbenbart helt fint at lade dem skyde 1.500 soldater i et krigsspil.
Jeg vil slet ikke gøre mig klog på, om det ene er værre end det andet. Jeg har blot observeret, at folk skider på de der ratings.
Nogle gange er det helt utroligt menneskeheden har overlevet.
Gad vide hvad børn gjorde i stenalderen, når de så andre blev slået ihjel, eller man selv dengang skulle lærer at slå ihjel for at overleve.
Er glad for der ikke var noget der hed spil restriktioner da jeg var barn. sådan noget pjat. der så man hvad man ville og spillede hvad man ville.
Fordi når man ellers i rask i bøtten, så kan man se forskel på virkelig og fiktion.
Hvis du tror du er blevet super badass fordi du har set blod i spil.
Så tag en tur med ned på det lokale slagteri, så kan du få lov til at stå med blod og involde op til ørene, eller hvad med at få lov til at slå en gris ihjel?.
Har set voldige spil siden jeg var barn, Arnold rykker hjerte ud på folk. og spil der var det meste realitiske dengang, og det har ikke en skid med det rigtige at gøre.
Ikke engang i dag.
Så efter deres mening så bliver alle jo psykopater som ser blod, så må de hellere passe på, fordi hvis fiktion skader børn, så må blod skade voksene mennesker.
Eneste der nogensinde har taget skade af noget, er dem i krig, og det er alså en helt anden situation som slet ikke kan sammenlignes med at spille.
Alle os FPS gamere skulle jo ingen problemer have med at tage til IRAK også ellers bare skyde nogle motherefuckere. fordi det er jo lige som i spil ikke ?.
Der er virkelig nød til at være en aldersbegrænsning for folk, det duer bare ikke at der nogen steder i verden, at folk som slet ikke er inde i gaming, kommer med de her udtalelser.
før gaming var det vel TV’et som var skyld i vold og alt muligt og før det, var det vel blade osv.
Hvad skal man lytte til hans råd og idéer for? Politikere taler kritisk om simuleret vold begået af pixelskabninger i fiktive verdner, alt imens man sender unge mænd i krig for at myrde og skabe kaotiske tilstande i andre nationer.
De er voldsmagerne i den faktiske virkelighed og optænker løsninger på problemer der fordrer voldelige midler.
Men jeg kan godt se det. Det er nok pixlens skyld det hele.
Bla bla…
Folk der ikke vil tage ansvar for deres mangelfulde/fraværende opdragelse af deres børn.
Hvis børn er så dumme at de ikke kan se forskel på spil og virkelighed, så burde det egentlig ikke være et problem. Når lille Gustav står foran sine klassekammerater med en pistol peget imod dem, vil han alligevel ikke kunne finde ud af at skyde dem, fordi han ikke kan finde B knappen på pistolen.