Med stemmerne 355 for og 21 imod, har den amerikanske kongres beordret at den Føderale Handelskommission (FTC) skal indlede en undersøgelse af det pornografiske indhold i Grand Theft Auto: San Andreas, der har skabt harme overskrifter over hele USA. Helt specifikt skal FTC blotlægge om spillets udgiver, Take2, har forsøgt at snyde sig til en lavere aldersgrænse (“Mature” frem for “Adults Only” ved at luske pornografiske scener ind ad bagvejen. Sagen startede, da et brugerskabt mod gjorde det muligt at spille et lille sex-minigame i San Andreas (hvor aktørerne i øvrigt beholder al tøjet på). Vi undrer os over hvorfor billeder af sex skulle være mere skadelige for unge end billeder af vold, og påpeger i øvrigt kun er ét års forskel på de to aldersgrænser (17+ for “Mature”, 18+ for “Adults Only”).


























Uendelig reklameværdi! Altså i resten af verden… USA undrer mig af og til
Moralhykleri når det er bedst. Amerikanerne forekommer ikke særlig intelligente mht censur.
Så en video af det.. der er rent faktisk nøgne pixel patter :/..
Og ratingsystemet er frivilligt… dvs. den amerikanske kongres vil undersøge om hvorvidt et privat firma overholder en frivillig mærkningsordning… det er altså langt ude.
man kan undre sig meget over hvad top hovedern i amerikan mener er vigtig at op prioroteret
især når man tnæker på at der aldrig har været færre kriminalitet hos ungen
faktisk er kriminalitet hos unge faldet drastistk efter playstation 1 udkom.
total hysterik
” Vi undrer os over hvorfor billeder af sex skulle være mere skadelige for unge end billeder af vold”
WORD!
Amerikanerne er nu engang sære.
#4, de første versioner af moddet havde ikke nogen nudeskins.
T_I_L___G_R_I_N_!
Weee kan være Rockstar games kommer ind på EA snart :P. Angående publicity
Gad vidst om det kun er i resten af verden vi kan se hvor latterlige, hykleriske og dobbeltmoralske de er “over there”
Måske er vi heldige at en del af spilindustrien flytter til Europa i en nær fremtid – væk fra ynk og klynk og hykleri.
Den store forskel på M og AO ratingen er at mange butikker (de største i USA) ikke sælger AO spil. Ligesom de ikke sælger musik med den hårdste rating (og sikkert også film).
Derfor betyder det noget hvilken rating sådan et spil får.
Men klart at de kan være lidt hykleriske derovre. Ligesom man kan være det herhjemme og resten af verdenen. Det sker så ofte at logik, sund fornuft, fakta og videnskab bliver ignoreret. Bare se på al den fokus der er på numerologi, astrologi, div. medier (altså psykiske/åndelige medier), akupunktur, krystal healing, reiki and the list goes on…
Og andre “hotte” sager som GMO mad. Der er (eller var i det tv program jeg så om det) ingen beviser for at de på nogen måde var farlige, men straks så fløj hele verdenen op af stolene af sadge de ikke ville have det.
Eller nu med de sager omkring det halskød der nu er blevet godkendt til salg til mennesker. Hvis kødet er blevet testet og godkendt, så er der vel ikke noget farligt ved det? Men ok, lige denne sag har jeg ikke fulgt så meget med i, for jeg ved der kan sidde en del kirtler etc. på dyr der, og det kan være grunden til at det ikke har været egnet til menneske føde.
Men ok så kunne man blive ved med den måde folk brokker sig over alt på… f.eks. medierne (aviser etc.) der straks tog sager op omkring asylansøgere der skulle udvises og hvor hårdt de havde det (og det benægter jeg ikke) og da de asylansøgere fik asyl, så var de selvsamme medier helt oppe og køre over at de fik asyl. Det er bare toppen af hykleri, første brokke sig over noget som ikke bliver gjort og når det bliver gjort brokke sig over at det bliver gjort.
Nå, men nok fra mig…
#13
Det er faktisk blevet påvist, at visse GMO afgrøder kan ændre dna’et i mus og rotter. Derfor syntes jeg det er helt i orden er være kritisk over for det, men der skal selvfølgelig være en videnskabelig begrundelse.
Nu syntes jeg også, at diskussionen om fødevarer til mennesker, indvandrerpolitik etc. har noget større vigtighed for os mennesker end ratingen af et computerspil. Alene det at den amerikanske kongres har brugt ressourcer på at lave en afstemning om dette finder jeg meget meget uforståeligt.
ffs.. lol
janet jacksons boobie om igen…
Det er vel ikke så underligt, at der i USA er en så mærkelig politik ang. “sex” eller “vold” i spil/ film. Når man tænker på, at overhovedet (bush) derovre, hellere vil bruge penge på at fortælle unge at de ikke skal have sex, frem for at undervise de unge i hvad sex er, specielt sikker sex.
#14:
ok kan godt være det siden er blevet påvist, men min pointe var snarere at alle gik total amok over det og fik fattige bønder til at undlade at bruge produkter, som bedre kunne brødføde dem, fordi nogle europæere sagde de var farlige….
hader når fakta ikke har nogen betydning, fordi der kommer følelser eller populært massehysteri. Det samme med indvandre, partierne så at størstedelen af danmarks befolkning var imod at der kom så mange indvandre til landet, så var alle (stort set) partier for begrænsninger i immigrationen.
ved vi faktisk om indvandre i danmark får flere penge af staten, end de bidrager med i skat, afgifter, etc. ? I england vist en undersøgelse at deres indvandre betalte mere til staten end de modtog. Men stadig snakkede folk om at de tog alle jobsne, nassede på samfundet etc.
#18
Pointen med mit indlæg var ikke at sige, at der ikke sker hykleriske og/eller underlige ting med hensyn til indvandring eller gmo afgrøder, men bare at disse emner i sig selv bør have meget højere prioritet end ratingen af et computerspil.
Det er altså ikke sikkert de politiske partier opfører sig mere fornuftigt når det gælder emnerne indvandring og gmo, end de gør når det gælder computerspil, men de to førstnævnte emner har objektivt set en berettigelse i den politiske diskurs, som jeg ikke mener computerspil nogensinde bør få. Derfor syntes jeg ikke man kan sammenligne de to ting.
det er nok fordi de tror vi nørder bliver voldtægtsforbrydere… hold kæft jeg tror aller nogensinde det sker!!!
#19: ja jeg kan godt se din pointe, klart at noget som computerspil ikke budre få samme mediedækning og grundige gennemgang som vigtige emner. Men det er sådan lidt et popsmart emne, især i USA, hvor de “altid” skal “beskytte” deres børn mod alsken skidt.
Men de får stadig lov til at køre rundt som 16 årige (15 i nogle stater). Men det er der ingen der kan se det farlige i…
“ved at luske pornografiske scener ind ad bagvejen”
Ind ad bagvejen, HEHE