Ubisoft holder bestemt ikke igen på marketingsbudgettet i forbindelse med deres Assassin’s Creed II. I samarbejde med Hybride Technologies (bl.a. ansvarlige for effekterne i 300 & Sin City), har de gjort den første af tre episoder af Assassin’s Creed: Lineage tilgængelig på YouTube. Den yderst flotte film fungerer som en fin præsentation af spillets figurer og baggrundshistorie. Ubisoft-chef Yves Guillemot er ganske godt tilfreds og stolt over resultatet af disse tre film. Vi har vedhæftet filmen herunder, så det er bare at gå i gang. Assassin’s Creed II vil blive sluppet løs den 20. november.

20 KOMMENTARER

  1. Jeg har boet i Firenze, og jeg kan ligefrem genkende det meste af hvad den film viser når ørnen flyver henover. Selv gaden hvor jeg boede Via de Gondi

  2. Ezio. Ik Enzo. Hovedpersonen I filmen er hans far.

    Men fuck den var fed! Må alligevel ha kostet nogen gryn at smække den over disken.

  3. Der var da godt nok et par tidspunkter i den film, hvor man sad og blev i tvivl om det var film eller cgi.

    Især ansigterne er da dybt imponeret lavet.

  4. Assains Creed var da et skod spil. Du skulle gøre de samme ting igen og igen og så igen. Det holder sgu ikke længden og derfor kan Ass Creed 2 rende mig.

  5. #19 Præcis!

    #18 Og hvilke spil er det lige hvor gameplayer konstant forandres gennem hele spillet? Det er der altså ikke særlig mange spil der gør. Crysis = Nano Suit og skyd japsere og aliens hele vejen igennem. Modern Warfare, pløk russere afghanistanere hele vejen igennem, ja du kommer godt nok til at sidde i en bil og en helikopter men det eneste du laver er at plaffe der også så det stort set det samme. Alle de RPG spil jeg har prøvet fungere det ligesom med Assassins creed, assissins creed er bare kortere og bedre lavet med et ti gange federe kamp system. Glæder fandme til to’eren kommer! Hvorfor kan andre spil ikke har gameplay som assassins creeds kampe? Jeg mener det var fandme det fedeste nær kamps fægtning jeg nogensinde har prøvet HANDS DOWN!!!