Nu er det sådan indenfor EU og specielt i Formel 1, at tobak & alkohol reklamer er forbudt indenfor alt sport. I GP3 er der i standardversionen ikke disse reklamer, men det kan du gøre noget ved.
Grand Priks 3 skal jo være “børnevenligt” så fra starten har man droppet de berømte reklamer på alle banerne, også den uden for Europa. Det er bare ikke særlig realistisk, så der er mange der har lavet ny grafik, der indeholder disse tobaks- og alkohol-reklamer.


Du kan nu hente en samlet pakke der er en modifikation af 1998 sæsonen i GP3. Efter at have opdateret grafikken med GP3 Jammer 1.0, vil biler og cockpits have “de rigtige logoer” på. Selv pit-mændende er blevet opdateret med de rigtige dragter. Som altid når du modificerer GP3, skal du huske at lave en backup, før du begynder at pille.


Det er Dam Rusty der har samlet/lavet denne pakke og man må sige at det er et stykke førsteklasse-arbejde!


Download: 1998 tobak & alkohol-reklamer.