Vi glemte den egentlig i sidste uge, men har siden opdaget, at der er en del Daily Rush’ere som ser frem til The Settlers 7 i næste måned. Derfor får du i dag den The Settlers 7: Paths to a Kingdom “Economy” trailer, som Ubisoft var så venlige at fremskaffe i fredags. Filmen bidrager med et overblik og forklaring på, hvordan spillets økonomi fungerer. Dette syvende The Settlers-spil tager sig forbavsende godt ud og skal blive et spændende bekendtskab på PC i løbet af næste måned.

Media requires the Flash Player plugin and a web browser with JavaScript enabled.

9 KOMMENTARER

  1. Tror det bliver nice glæder mig næsten allerede til at kunne spendere time efter time på at finjustere et lille samfund

  2. Ser flot ud. Men det vigtigeste er om det er en skermis mod custom maps som i Settlers 2 og The Settlers II – 10th Anniversary.

    For det der virkelig har ødelagt de andre settlers spil var de altid ens scriptet maps og ingen ornlig MP del.

  3. #8, Det er faktisk lidt underligt med Settlers serien. Lige siden skuffelsen med Settlers 3 har jeg gentagne gange tænkt “Mon ikke de får det tilbage på det rette spor denne gang?”

    Bundniveauet blev nået med Heritage of Kings som var pinligt elendigt og som næsten ingen Settlers magi havde over sig.

    Rise of an Empire var klart en forbedring, men stadig ikke det jeg mente et rigtigt Settlers spil burde være.

    Så måske… mååååååååååske, kan Settlers 7 blive Settlers spillet over dem alle – eller er vi, som fans, i virkeligheden bare groet fast i 2’eren? I min verden kan den ikke rigtig overgås i hvert fald. 10th Anniversary var klart det bedste Settlers spil siden 2’eren, men det var jo fordi det er en direkte kopi, bare med 3D grafik.

    Jeg kan slet ikke se hvad Blue Byte skal gøre for at gøre det bedre.

    Her er lige en liste over ting der definerer Settlers i min verden:

    – Nuttede mennesker med store næser der læser avis og blæser tyggegummi. Med andre ord; humoren skal være til stede i karaktererne og spillet generelt. Det skal ikke tage sig selv for seriøst.
    – Micromanagement. Følg produkt fra råmateriale frem til forbrugeren. Det er en stor glæde når tingene fungerer og kæderne kører som smurt i alle dele af produktionen. Optimeringer er også en vigtig del af dette.
    – Udvid dine grænser! Klar afmærkning af hvad der er ens eget land. Udvid grænser der hvor der er nye råmaterialer. “Yippeee! You have found gold!”. Eliminer fjenden ved at producere guld, sværd osv. der giver bedre krigere. Igen, det er management der gør dig stærk, ikke at styre tropperne selv.
    – Detaljegraden! Man kan se hvad der foregår ned i mindste detalje. Træet bliver afgrenet. Fiskeren tjekker sin krog, men har stadig ikke fanget noget. Minearbejderen kører op og ned i sin elevator. Bageren slår brødet op. Materialer bliver bragt rundt og ligger hid og did ved vejene og venter på at blive fragtet videre i stafetlinien. Bondemanden sår og høster. Grisene boltrer sig i mudderet osv. osv.