Noske Funcom har efterhånden været i gang med deres nye MMO-spil, The Secret World i et par år nu. Det var først da Electronic Arts lagde deres vægt i projektet, at pressen for alvor begyndte at tro på noget godt. Siden da, har vi langsomt men sikker vøret mere at vide omkring spillet, men nu er begge klar til at give os en lidt mere levende demonstration i form af en trailer, som blev vist under sidste uges GDC 2011 messe. The Secret World er dog næppe klar til udgivelse i år. Vi mangler stadig en udgivelsesdato og den plejer gerne at falde godt et år før spillets ankomst.


























Det ser godt ud men jeg har hørt lignende løfter fra MMO-udviklere før, så jeg forholder mig skeptisk indtil videre
Syntes det der virker fedt i det spil er stilen og omgivelserne. Virker fedt det ikke bare er orcer og elver eller aliens
Men resten bliver sikker noget i stil med hvad vi har set før
Jeg syntes det lød spændende i starten hvor man vidste meget lidt om spillet. Men desværre lader det til at være endnu et combat-baseret mmo. Kunne have været sjovt at prøve et hvor det at slås med monstre ikke hvad det man skulle.
det ser da top fedt ud mand
Spillet lyder rigtig fedt, men jeg har desværre også lært at lade alt hvad mmo devs siger, gå ind af det ene øre og ud af det andet. Jeg tror ikke på en skid før jeg selv spiller det. Hype er noget af det værste der kan ske for et MMO, chancerne for at det kan leve op til det man selv fantaserer sig til er så små, så små.
Men vi håber!