Fra og med i dag, kan du forsøge dig med det seneste raid i World of Warcraft: Legion. The Nighthold er nu tilgængeligt på Normal og Heroic Difficulty. Her venter ti bosser med selveste Gul’dan som sidste forhindring.
The Nighthold byder også på Tier 19 armor sets, så det er bare med at komme ind og få opgraderet klunset. Langt de flere dødelige guilds er kun ved at forbedrede sig, men de bedste, har allerede pløjet igennem på normal sværhedsgrad på bare et par timer. Den amerikanske guild Pretty Standard (navnet snyder vist bare lidt), var de første til at banke Gul’dan i gulvet på Normal Difficulty.

De bedste guilds er allerede igennem
De andre store guilds, deriblandt Danish Terrace, har også allerede været igennem. Du vil de kommende uger kunne følge “ræset” via wowprogress.com, som for alvor begynder at “tracke”, når de bedste guilds går i gang med Heroic Difficulty i næste uge. Hører til de som spiller i mere dødelige guilds, kan du finde guides til de forskellige bosser på bl.a. Icy Veins.

Kan ikke vente til du selv får oplevelsen, har MMO-Champion gjort den lille cinematic-film du får, når Gul’dan besejres tilgængelig via Twitch.
Første Raid Finder wing åbner i næste uge
Det er i næste uge (24. januar) at Mythic Difficulty tilføjes til The Nighthold. Derefter åbner de resterede tre wings en efter en hver anden uge.
The Nighthold Raid Schedule:
- Tuesday, January 17: Nighthold Normal and Heroic difficulties open.
- Tuesday, January 24: Nighthold Mythic difficulty and Raid Finder Wing 1 (Arcing Aqueducts) open.
- Tuesday, February 7: Nighthold Raid Finder Wing 2 (Royal Athenaeum) opens.
- Tuesday, February 21: Nighthold Raid Finder Wing 3 (Nightspire) opens.
- Tuesday, March 7: Nighthold Raid Finder Wing 4 (Betrayer’s Rise) opens.
Blizzard introducerede i går en række hot-fixes til den seneste 7.1.5 patch.





























Du vil de kommende uger kunne følge “ræset” via wowprogress.com, som for alvor begynder at “tracke”, når de bedste guilds går i gang med Heroic Difficulty i næste uge.
En mytisk sætning!
#1 Hvorfor det?
Og ugens Timewalking quest giver Nighthold ilvl loot. Min mage fik sig et lækkert 880 trinket.
#2 Tror phon mener Mythic :> ikke ret mange gider følge “ræset” i heroic som for længst er overstået.