På Twitter har flere engelske retail-kæder afsløret at datoen for den verdensomspændende lancering af Xbox One bliver bekendtgjort i dag. Selvom spillere i Belgien, Finland, Holland, Norge, Rusland, Sverige, Schweiz og altså også lille Danmark må vente til 2014, kan resten af verden tilsyneladende snart sætte kryds i kalenderen. Det er både GAMEs Londonafdeling og ShopTo, en engelsk detailkæde, der efterlader Xbox-fans i spænding.
@GAME Boxpark: BREAKING NEWS: Keep your eyes peeled for the worldwide announcement of #XboxOne launch date later today!
@shoptonet: Could we hear news regarding the Xbox One today? Watch this space
De seneste rygter har angivet den 8. november som udgivelsesdato, som kun er få dage før PlayStation 4s udgivelsesdato som er henholdsvis 15. november i USA, og 29. november i Europa. Tidligere på dagen skrev vi at konsollen er gået i fuld produktion, så dette ville give Microsoft to måneder til at få konsollerne ud i verdens butikker. Det lader til at vi i dag får vished for sagen. Vi følger selvfølgelig udviklingen hele dagen.


























hahahaha ms vil lancere deres xbox før sony. det her lugter af disaster.
Seneste rygter taler om en “sen” november-lancering.
Xoox One er allerede en kæmpe fadæse, sjældent har jeg oplevet at et selskab vende 180 grader, sige det ene og gøre det andet, udsætte og trække i land, det har jeg sgu ikke set før, og der er sikkert flere bommerter i farvandet.
If true! Release den 22 november
http://www.joystiq.com/2013/09/04/xbox-one-launch-date/?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter
#4 Så kom der en dato på. Jeg er faktisk lidt overrasket over de ikke kan klare en tidlig november lancering. Det virker som en ret oplagt strategi for at komme Sony i forkøbet.
3@
Og hvis nu de ikke havde ændret noget så havde de
været et penge grisk firma der ikke lyttede til forbrugerne ik?
Ved Du hos hvilken type menesker man ser den rektorik?
#6 Du ligger ord i munden på BLiTZ. Forhold dig til hvad han skriver, og ikke hvad du tror han mener.