Storfavoritterne fra Sverige fik en lektion af de store i går. Rusland løb med sejren i Barrysworlds europæiske mesterskab i en uhyre spændende finale.
De fleste havde sat deres penge & tillid på svenskerne, der talte så prominente spillere som Blue og Xorgal. Alligevel fik russerne fat i dem og vandt både Q3DM6 (deres map) & Q3DM7 (svenskernes map).


Der siger måske noget om russernes jernvilje, at de i begge kampe, kom bagfra og indhentede en stor svensk føring. Specielt på sidste map (Q3DM7), var der til det sidste en nervekrig af format – Rusland vandt 120 – 118!


Plasma & Shot Gun aim!

Som det danske landshold også erfarede, er russerne lidt af nogle specialister med Plasma Gun & Shot Gun. Specielt Devil fra Rusland, formåede flere gange at ‘sweepe’ hele det svenske hold på DM6. Ganske imponerende at se russerne, der spillede uden den store taktik, alligevel hive en fortjent sejr i land.


Måske var det pga. af den store jævnbyrdighed, men ingen af holdene så sig i stand til at kontrollere banerne. Det var meget sjældent ét hold, der kunne holde RA eller RL i mere end et minut ad gangen.


Svenskerne med tømmermænd

Izno fra XSReality har beskrevet slagets gang i sin live rapporttage og at læse af kommentarerne, kunne det tænkes at store tømmermænd, var grunden til svenskernes manglende succes. Der var nemlig fri bar for spillerne lørdag aften og som alle ved – kan svenskere jo have en meget udtalt hang til alkoholiske drikke. Rygtet vil vide at englænderne & svenskerne bestemt ikke holdt igen med deres festen lørdag aften.


Det kan også bare tænkes at russerne er så vodkahærdede, at de simpelthen bare var bedst dagen derpå.


Læs mere / links: Iznos rapporttage fra finalen & demoer fra finalen.

6 KOMMENTARER