I fremtiden ønsker den Internationale Røde Kors Komité (ICRC) at der skal være konsekvenser for de handlinger du begår dig i diverse krigsspil, f.eks. Call of Duty eller Battlefield. Meningen med dette er at skabe større opmærksomhed omkring de opstillede internationale konventioner.
ICRC er bekymret for at der findes visse scenarier i spil, der kan føre til en trivialisering af alvorlige overtrædelser af loven om den humanitære folkeret, hvilket også inkluderer Geneve og Haagg Konventionerne. ICRC frygter nemlig at i sidste ende, vil sådanne ulovlige handlinger vil blive opfattet som acceptabel opførsel.
Røde Kors-talsmanden, Bernard Barrett, understreger at de ikke vil forsøge at censurere spil eller ødelægge folks sjov, men derimod gøre det klart at der rent faktisk findes regler i krig og visse handlinger er ulovlige.
Hvad siger I, Daily Rush? Er det tid til at omfavne de mest konventionelle konventioner i vores fremtidige krigsspil?


























Mon ikke soldater, der skal i krig, får den slags at vide på Kasernen? Kan ikke se, hvorfor den slags skulle være et krav i krigsspil, med mindre det hjælper spillets historie.
For saaatan da også…… hva’ så med alle de mange gange jeg (og de fleste andre knægte på Jorden) legede krig med vennerne, da vi var små…? Skal vi også retsforfølges for vores handlinger…??? Om man leger krig i virkeligheden eller på en skærm kan sguda for fanden være det samme. Vi lever i en tid, hvor voksne mennesker skræmmes skræmmende hurtigt.
Så skal skuespillere der også udfører krigriske handlinger på film (selvom det er fiktion), også i krigsretten. Magen til useriøs forslag skal man lede længe efter.
Man får rigeligt af viden omkring rules of engagement inde i millitæret….
Hahahahahahaha
Nej.
Spil er ikke virkelighed. Hvor svært kan det svære at forstå. Retards.
Har vi aprilsnar to gange om året nu? Det var ligegodt satans.
Man snakker jo ikke om at retsforfølge spillere eller andet åndsvagt, men blot at bruge spil som en platform hvor man kan lære spillerne om de internationale regler for krigsførelse.
Jeg tror/håber heller ikke det betyder at spillene skal være enormt moraliserende overfor spillerne, men snarere at det får spilleren til at tænke over brugen af tortur fx. Spec Ops er et glimrende eksempel på hvordan den slags kunne give mening
Vi henrettede engang en desertør, efter et spil paintball, med et nakkeskud. Hvor melder man sig selv?
Vi kunne i hvert fald godt trænge til nogle krigsspil, der ikke behandlede emnet som en magt-masturberings-fantasi.
Mindre moderne militær-shooter og mere Spec Ops: The Line, tak.
Heh, politisk korrekthed i spil.
Nope, just noooooope.
#9
Det ironiske er, at lige netop henrettelse af en desertør i krig kan være fuldt “lovligt”, endda uden rettergang i nogle lande, og er ikke en overtrædelse af hverken Haag eller Genéve konventionen, da disse hovedsageligt beskytter krigsfanger og civile.
Så ingen grund til at melde sig selv.
Er det ikke en lidt EB-agtig overskrift? Meget nemt at misforstå som #2 tydeligvis gjorde.
OT: Jeg synes det er en udemærket idé, men det afhænger selvfølgelig meget af spillet. I mere realistiske spil, kunne jeg sagtens se det som et interessant aspekt af spillet.
Here we go again… næsten i hvert fald.
Der er lavet undersøgelser der viser, at hver gang computerspil bliver beskyldt for at skabe vold, så stiger volden efterfølgende. Meget kort resumeret, men det var essensen af artiklen jeg læste omkring dette.
Så når folk nu er så glade for statistik, så ville jeg nok lige dæmpe mig lidt med disse beskyldninger, bare for en sikkerheds skyld.
Hvilket egentlig er en god ide, gameplay vise – nogen gange…..
Men når alt kommer til alt, så vil jeg aller helst have en rigtig vammel taktisk shooter hvor man er børnesoldat under krigen i Sierra Leone! Der har et realistisk “no heroes” forløb.