Bedste film, bedste instruktør, bedste cinematografi og bedste special effects. Det er blot fire af de i alt 13 oscars som Ringenes Herre er med i kapløbet om. I kampen om bedste film er Ringenes Herre blandt andet oppe i mod Moulin Rouge, der har scoret otte nomineringer.
Blandt de andre topnominerede film er der ingen der er nået til Europa endnu. Ian McKellen er blevet nomineret i kategorien Bedste Mandlige Birolle for sin rolle som Gandalf. Engelske Guardian Unlimited har den komplette liste over nomineringer.


























Ja det skulle ikke undre mig at den løber med næsten hele stakken..
Spørgsmålet så bare med næste år – og næste år igen!
For uden tvivl vil de næste 2 film, have samme intensitet, skuespiller præstation og visual effects o.l.
Får vi så 3 i træk hvor Lord of the Rings rytter det hele?
Ringenes Herre løber næppe med det hele 3 år i træk. De fleste filmsites giver den dårlige odds, hvilke jeg dog ikke skal gøre mig klog på.
De to næste vil nok have ca. samme specialeffects ja, eftersom at de er optaget nu, og er ved at blive redigeret. Spørgsmålet er dog, om de specialeffects er noget specielt om to år – men måske forbedrer de dem undervejs, hvem ved.
Man ku forestille sig, at de ikke lige har lavet alle filmene så de ligger pakket og klar allerede nu, så derfor følger fx nok med.
Jeg fatter dog ikke helt hvordan man kan få bedste instruktion for sårn en film? Hmm… og j0w alligevel, men jeg tvivler sq på Ian McKellen som Oscar modtager. Filmen fortjener en Oscar for, at være fed og fantastisk, men ikke for at være en -film-. Dunno.
Det er kun alt det rå film der er blevet optaget. Når de nu har et år i mellem hver film, udnytter de naturligvis tiden så godt de nu kan. Derfor er ting som klipning, cgi og musik ikke færdigt endnu.
Jeg har hørt at de stadigt mangler at skyde forskellige scener, sikkert noget blue-screen ting.
Jeg tror nu ikke den løber med 13 oscars.. .. feks. fik den ingen Golden globe eller hvad det var…
det meste af tiden mellem filmene går vel også med at lave diverse speciel effects færdige…