Når vi skriver blandede, så mener vi faktisk rangerende fra det elendige til det sublime. Alt fra 3/10 til 9/10. Spændet er enormt, og det bliver da sjovt at se, hvem der har ret, når vi selv skal igennem spillet her på Daily Rush. I den lave ende finder vi ikke overraskende Destructoid – der ofte sabler spil ned på knap så konstruktiv måde – med 3/10, The Verge med 4/10, Gamespot med 4,5/10, Eurogamer med 6/10. I den høje ende finder vi selvfølgelig Gametrailers – der sjældent går under 8,5/10 ved AAA spil – med 8,8/10, CVG med 8/10, GameInformer med 8,75/10 og IGN med 7,9. Tallene fortæller os tre ting. For det første skal du selv afprøve spillet, inden du kaster penge efter det – eller blot læse vores anmeldelse, da vi altid har 100% ret. For det andet er karakterer ikke specielt sigende. De er blot et tal for enden af en masse ord, hvor ordene bærer vægten og betydningen. Det er der dog ikke rigtig nogen, der vil indse. For det tredje skal du finde en anmelder eller en side, der repræsenterer netop din smag. Ellers er anmeldelserne simpelthen ikke meget værd for dig. Men vi siger velkommen til Resident Evil 6. Det bliver ikke nogen nem start.

9 KOMMENTARER

  1. Og næsten perfekt score i Famitsu 10/10/10/9

    For mit vedkommende døde serien da uhyggen blev til dum action.

  2. 3’eren var mit sidste besøg i racoon city. regner aldrig med at komme tilbage med mindre der kommer en HD release af de første tre titler.

  3. #7 Famitsu er ikke objektive Det er ret udbredt “viden”… men hvad, de anmelder for vildt. Hvilket spil var det nu, de gav højere end den højest mulige score?

    #8 Dame? Det er sgu da Leon kennedy