Rockstar’s Red Dead Redemption vil lave touchdown omkring d. 18 maj (hvis vi ellers kan regne med Rockstar denne gang) og kedlerne er nu for alvor ved at blive varmet op. Shacknews, har fanget en trailer der viser en del gameplay og hvad Xbox 360 samt PlayStation 3 ejere, kan se frem til i den vilde vest spillet lader til at kopiere, som vi kender det fra diverse spaghetti-westerns i fornemste stil. Grundet årsager, os dødelige her på Daily Rush desværre ikke er herre over, må i denne omgang nøjes med en embedded Youtube version af traileren nedenunder.

37 KOMMENTARER

  1. I forhold til de trailers jeg har set de sidste måneder, må jeg alligevel nok sige sige, at RDR ser ud til at blive året aller vildeste og fedeste spil! Kan slet ikke vente med at få fingrene i spillet!!!!

  2. Det ser godt nok fedt ud!

    Hvorfor bruger I ikke altid youtube? Det kører så mange gange bedre end, undskyld mit fransk, den lorte afspiller i normalt kører med.

  3. #2 syntes ikke youtube kører bedre end dailyrush standarden, også praktisk at man let kan skifte mellem video’er til samme spil..

    Med hensyn til RDR så kan vi jo håbe at gameplayet bliver fedt. Bliver spændende at se hvordan de vil gøre det sjovt at ride over utroligt store arealer for at komme til en ny bebyggelse.

  4. Tænder sku ik rigtig på sådan noget western gøjl….

    Men lad os nu se… kan jo være det bliver genialt alligevel

    Main Focus = HORSES?

    Er det, det lille hus på prærien?

  5. #1 ja det er sgu næsten synd for God of war 3 og mass effect 2, allerede blive slået til titlen for årets spil.

    Synes nemlig også det ser mega fedt ud, glæder mig ihvertfald.

  6. #11, me 2!

    Fuck, det spil ser godt ud. De andre trailere har været lidt kedelige men nu er det pludseligt helt anderledes. Det ser utroligt autentisk ud. Og det er vigtigt for så nogen som mig, der rent faktisk HAR boet længere tid på en ranch i det Vilde Vesten i Wyoming!

  7. Den video gjorde sgu godt nok mig ustyrligt liderlig efter det spil.

    Skidesurt den ikke kommer til PC, da jeg sutter røv til skydespil på konsol.

  8. Cool design og fede muligheder, men alle de der minigames tænder mig sq ikke helt. Ligesom dem i GTA4 som jeg syntes var rocker kedelige. Og transport…. Boooooring.

  9. Holy mother of god!

    Så var der lige en ny #1 over mest ventede spil, 2010

    Var helt tosset med GUN, og western spil generelt – det her ser jo ud til at blive kransekagen indenfor genren.

  10. Det ser jo overdrevet fedt ud. Det her og så Mafia 2 på så kort tid. To fede spil om hver sin periode i amerikansk historie fyldt til randen med autenticitet. Det ville jo være som hvis Goodfellas OG The Good, the Bad and the Ugly udkom på et og samme år.

    Er den eneste der på ingen måde savner nyt hardware(konsoller)?

  11. Ser fedt nok ud, havde dog håbet man kunne samle en bande og plyndre alt og alle. Men det ville de jo nok ha nævnt hvis det var muligt.

  12. Puha, der blev pludseligt ret vådt under min stol. Det ser så voldsomt lækkert ud.

    For fedt endelig at have muligheden for at ride. og ride. og ride. og ride. og ride.

    Darn, jeg glæder mig til min seksløber og hest er ved min side.

    Jeg skal jo have et fix inden jeg skal med familien på “dude”-ranch i Washington i juli:)

  13. DAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAMN!

    Det er nok det eneste MUST HAVE spil man faktisk kan kalde MUST HAVE!

    Hvorfor kunne dem der lavede stalker ikke gøre det ligesom rockstar? Jeg mener Red dead redemption ser fandme MEGA godt ud iforhold til alle de andre open world spil jeg har set derude, (måske på nær mafia 2, det ser sku også cool nok ud. :))

  14. glæder mig sgu til at man kan sætte sig til at spille det. Det gør det tilmed dobbelt nice pga. Euphoria-engine.

    GTA in the wild west! me like

  15. Hvem skulle have troet, et western spil ville kunne evirke så lovende Det er sgu godt klaret. Originalt! Altså hele idéen med serien…

  16. Hvor er det dog ærgeligt det ikke kommer til PC. Konsol aim, Argh!, svært at vende sig til når man bruger PC’en til langt hovedparten af sine spil (har xbox360).

  17. Endelig en titel jeg ikke er for nærig til at købe til min Xbox!
    Har haft Xboxen i 2 – 3 måneder uden et ordentlig spil… Jeg sku ha købt den forpulede PS3…
    Horray for RDR!

  18. What… Kan man ikke overfalde guldgraver camps? Nårh, køber det sq nok alligevel, imponerende

    Fedt man kan tæmme heste og jage game, hvis de så lige aktivere alle de andre trades i sådan en levende verden så man får viklet lidt ala The guild ind i det så ville det være alt for fedt til et online RPG

  19. #36 tjaeh, bruger jo samme engine som GTA4, så der burde da være en chance for at man spille i hele verdenen ligesom i gta4. Selvom dette spils verden ser en del større ud.