AMD er leverandør af både grafikchip og hovedchip i Sony’s Playstation 4, men AMD sælger også grafikkort til PC’er. Deres kommende grafikkort-serie, som har været til numerolog siden 7000-serien blev lanceret, har R9 290X i spidsen (som kan vise sig at være kraftigere end nVidia Geforce Titan). Men selvom kortet først bliver officielt præsenteret den 15. oktober, så har der vanen tro været et utal af lækkede informationer. Forskellen fra alle de sædvanlige leaks er bare, at meget af den lækkede information der er kommet frem omkring R9 290X passer spot-on med den grafikchip der sidder i Playstation 4, og det tyder kraftigt på at Sony har smækket lidt af et monster sammen i fællesskab med AMD. Allerede tilbage i februar havde en AMD medarbejder på Beyond3D forummet luftet at PS4 ville have 8 ACE’er med 8 compute queues i sin GPU.
R9 290X og PS4’erens GPU har nemlig det til fælles at de har 8 ACE’er(Asynchronous Compute Engines) og at hver ACE har 8 compute queues, og derved 64 compute queues i alt. Sammenligner man med Xbox One, der har 2 ACE’er med 8 compute queues per ACE og derved 16 compute queues i alt, så kræver det ikke den store kugleramme at regne sig frem til at PS4 har 4 gange så meget regnekraft som Xbox One. Det betyder naturligvis ikke at PS4 kan leverer et 4 gange så flot billede eller en 4 gange så flydende oplevelse, men det betyder at PS4 er 4 gange kraftigere til tunge fysisk-baserede udregninger, som for eksempel nVidia PhysX som mange kender fra PC’en, hvor individuelle partikler dynamisk kan reagerer på spilleren og omgivelserne. Alt dette kan selvfølgelig først be- eller afkræftes på tirsdag, så vi må væbne os med tålmodighed indtil da.


























Hvad gik rygtet på?
Det virker usandsynligt, at det skulle trumfe et GeForce Titan, må jeg sige, hvis de allerede har lovet 30 fps på PS4.
Det har jeg svært ved at tro på, det her. Det ville betyde at grafik kernen i PS4 er væsentlig kraftigere (ca. 10% forøgelse i TFlops) end ikke blot X1 men et Radeon 7970?
Hvis det er sandt, har X1 tabt og jeg skal til at tænke mig om end ekstra gang mht. next gen konsol.
#0
noget misvisende overskrift
#2
Det er jo ikke ydelsen de sætter ligheds-tegn ved, men NOGET af designet af GPU’en.
Det er forskel andre steder i GPU’en, RAM designet, CPU i konsol vs. PC, osv. osv.
Så man kan slet ikke sige (udfra nuværende info) at Titan ydelse = PS4 ydelse. Bare at Ps4 deler noget arkitektur med R9 290X.
Og at Ps4 ser ud til at være bedre rent performance mæssigt vs. Xbone; Hz på GPU, arkitektur og 8gb unified DDR5 RAM.
#1 Gah! Det må jeg have slettet ved en fejl. Det er tilbage nu!
#2 Som qoz nævner er der kun tale om en specifik del af arkitekturen af R9 280X og PS4’erens GPU der er ens, og derfor er der stadig et godt stykke vej op til et Titan fra PS4’erens GPU
#4 Overskriften skulle gerne give mere mening nu da jeg rent faktisk har inkluderet det oprindelige rygte
Ikke dårligt
Bliver spændene at se da Så kan PS4 ejere nu se hvor træls det bliver at få spil som kun kører det Xbox one kan.
Det her er faktisk med at at gøre en del af konsol folkene mere opmærksom på ydelse i spil, og hvor træls det er at blive holdt tilbage
Så thumbs up da!.
#7: Tror du seriøst, at konsolspillere ikke ved at deres konsol ikke er lige så kraftig som de kraftigste PC’er?
Jeg håber ikke, du har nogen venner med konsoller. I så fald må det da være ulideligt for dem at skulle høre på dit ynkelige PC-fanboy-ævl.
Vi har fattet at du hader konsoller. Kom nu videre.
Gad vide om det er noget sandhed i alle disse rygter.
så håber jeg de programmere efter hvad ps4 kan levere, så kan x1 halte efter som ps3 har gjort