Ubi Soft har endelig lukket op i forbindelse med det kommende “nextgen” Prince of Persia og nu udsendt (en eksklusiv) gameplay-trailer, som demonstrerer spillets ganske unikke visuelle side. Flot ser det bestemt ud, men filmen er kun blevet leveret til en håndfuld af medier desværre. Derfor er vi nødt til at “embedde” den her fra Gametrailers.com, men det er bestemt bedre end ingenting. Spillet har endnu ikke fået en udgivelsesdato, men forventes klar til PC, Xbox 360 samt PlayStation 3 ved juletid.



11 KOMMENTARER

  1. Lorte music, og ja samme med grafikken godt nok en trist udvikling, men må jo håbe det bliver et dårligt spil, ihvertfald trist hvis det bliver så god som POP serien og er blevet ødelagt at den grimme 2d agtige grafik uden dybte.

  2. Jeg er tilhænger af Cell shading og jeg synes det ser rigtig fedt ud. Udvikling? Jeg synes det fedt og se det igen og jeg synes det en fed måde og vise en historie på. Jeg ser frem til spillet!

  3. Er ikke just fan af cell shading, men meget hellere have det, frem for endnu et spil med en udelukkende brun farvepalet.

  4. Musikken og trailerens udseende og stil er lækker nok, synes jeg. Grafikken ved jeg ikke helt. Personerne er fine nok, men er i tvivl om hvad jeg synes om landskaberne, baggrundende.