Det foretrukkende værktøj blandt Half-Life level designere er Worldcraft, og med Valves opgradering af SDK’en, er der en version 3.3 på vej.
Half-Life Editing Resource Center har sammensat et preview af hvad vi kan forvente os af forbedringer i den nye Worldcraft udgave, der bliver udgivet sammen med den nye SDK inden for kort tid. Ifølge dem er version 3.3 det største spring i ny funktionalitet vi længe har set, så der skulle være noget at glæde sig til.
De vigtigste tilføjelser er:
- Flere hotkeys = Mere plads på skærmen, fordi du er fri for alle de mange toolboxe.
- Texture Application: Du kan give vælge mellem at have textures lagt på i forhold til verdenen eller brush’en. Sparer en masse tid med hensyn til re-aligning af textures.
- Texture Locking: Træt af at skulle rette på dine textures hver gang du drejer en brush? Well, no more
- Ny New 3D Renderer og 3D View Enhancements: Korrekt visning af sprites. Ikoner i stedet for kedelige entities.
En ordentlig mundfuld af forbedringer. Glæd dig (hvis du er til level design :)).

























