Peter Molyneux er en mand af mange talenter. Han har aldrig været bange for at forsøge nye idéer og hans og Lionheads næste projekt – The Movies – er bestemt heller ikke set før. Gamespy er i dag på banen med et preview af denne filmselskab-simulator, som efter planen er klar til efteråret. Artiklen er udformet som en spørgerunde, uden af den grund at være mindre informativ.


























Jeg mindes at have set en Filmselskabs simulator til en vis grad var lavet med hjaelp fra Steven Spielberg…
huh… hvilken en er det?
Disney har osse lavet en, eller to. Men det er jo børneprogrammer, de ka nok ik helt hamle op med The Movies fra Lionhead.
Steven Spielberg’s Director’s Chair. Quentin Tarantino og Jeniffer Aniston spillede hovedrollerne i den film man lavede. Man skulle blandt andet administrere kameravinkler for hver enkelt scene (flere vinkler = flere optagelser = større udgifter) og redigere den endelige film.