Shacknnews har i den forgangne uge sat Valve Softwares Doug Lombardi stævne til en længere samtale, som bl.a. også rundede de skræmmehistorier om PC-gamingens snarlige afgang ved døden, som har floreret de sidste måneder. Lombardi nævner bl.a. det faktum, at indtægter fra bl.a. abonnementsbaserede spil, og især World of Warcraft, først for nyligt er blevet inddraget i “regnskabet” (han refererer til NPD-tallene i særdeleshed). Artiklen kan varmt anbefales for de af jer, som er interesseret i et kig ind bag en af branchens mest succesfulde producenter af PC-spil

NPD, god love ’em, they release a US retail sales report, and people take that and say that’s the world picture. And it’s just not true. It’s not like NPD is trying to be evil. Their job is to report North American sales data. They’re doing their jobs. But people are taking that and discounting.. in Germany for example, retail sales of PC products crush all other games, with the possible exception of the DS. It certainly kills all of the next-generation consoles. So if people were looking at that and factoring it in, if people were looking at WoW’s subscriptions alone and factoring it in, looking at Steam sales and factoring it in.. Just look at what Popcap’s doing–Bejeweled and Peggle and all this stuff–they’re not in that NPD data.

14 KOMMENTARER

  1. er jo ikke nogen hemmelighed selv i denne tid kommer der mange flere spil og fede spil til PC end til Konsol. Og som tiden forhåbeligt går og firmaerne for øjene op for Steam, skal de nok gå frem af

    Så kan de godt pakke sammen med deres XBL, hvor der er grænse på størrelsen af spillene og hvor de nu vil til at slette spil haha.

  2. Jeg tror PC gaming er på vej til revival. Med introduktionen af nvidia’s nye kort her til efteråret med rigtig gode muligheder for ekstrem fysik beregning, så kan PC’en igen noget konsollerne ikke kan leve op til. Og det er uden tvivl PC’ens force og også grunden til at den har ligget lidt i skyggen det seneste år.

    PC’en har indtil nu været toppen af kransekagen hvad angik grafik. Men nu har både Ps3 og Xbox260 lige så god grafik og PC’en må derfor finde noget andet at konkurrere på.

    Dertil kommer også at Microsoft har skåret hånden af os allesammen ved kun at lave Dx10 til Vista, som meget få bruger, hvilket Valves seneste survey gjorde meget klart.

    Der er nogle brikker der skal falde på plads, men så står PC gaming også til at komme tilbage på ret fod. En cross-platform API til programmering af spil vil gøre underværker sammen med noget ekstrem fysik som konsollerne ikke kan være med på.

  3. #3 De kan de allerede nu vi er foran både PS3 og Xbox360 grafisk, men ja helt enig, nu falder priserne på 9800serien og de nye kort kommer til at sparke røv, håber virkelig med deres køb af Ageia, at vi kommer til at se fysik i spil som aldrig før.

    Man kan jo håbe Microsoft ville smide DX10 ud til Winxp hvis det var muligt, er da næsten dumt for dem ikke at gøre det.

  4. PC’en døde som spilplatform for mig for 2 år siden.

    Den vil ALDRIG kunne blive genoplivet i mine øjne.

    Konsollerne har sofa-effekten, nemheden ved brug, fylder mindre og hvad ved jeg…

    PC R.I.P

  5. Det har nu aldrig været min opfattelse at PC-gaming har været dødt/er på vej mod udryddelse og det tror jeg faktisk heller ikke den vil blive, så længe den også fungerer som arbejdsredskab/har en arbejdsfunktion.

    Og vi kan vel være enige om at programmører ikke sidder og koder x360 spil på en x360 ?

  6. Bare lige et sjov link her, nu handler det jo ikke om folding@home, det ved vi jo godt men PS3 folk var jo helt vilde med alt the raw power PS3 havde i folding@home.

    http://www.pcper.com/images/news/folding4.jpg

    nye series af Nvidia kort har 5 x så meget power som PS3 så vi er allerede i Next next generation igen, det er så dejligt at der hele tiden sker noget, er bare spændt på at se prisen, om vi stadig kan holde os på de normale 3500kr ca:) det er jo ikke så galt for os med pengepungen iorden. (not)

  7. Nope har heller aldrig ment at pc gaming er dødt. Syntes der er mange gode spil der ude og på vej.

    Man akn så meget mere end på de skide konsoller. De er sq noget der høre til i børne værelset. Da det ikke er en arbejds redskab også.

  8. #9

    Det gør du sikkert. Jeg har også haft trådløst keyboard og trådløs mus og så en plade, som jeg lagde over benene, så jeg kunne bruge min mus + keyboard.

    Det var dejligt afslappende… Yeah right.

    Og hvis det ikke er din løsning må det være at sidde ret op eller skævt hen over dit stuebord, som altid er lavere end et kontorbord og derfor giver krum ryg. Dejligt afslappende… Yeah right.

    Sofaeffekten at at kunne slappe af i din sofa – som man nu normalt slapper af i ens egen sofa… Enten liggende med fødderne oppe på bordet eller en benstøtte eller helt oppe i sofaen… Det er sådan jeg slapper af og spiller.

    Jeg har ikke behov for også at sidde i kontorstilling hen over et keyboard og en mus efter 8 timers arbejdsdag med computer.

    Men det er så bare mig.

  9. #11 har personligt ikke behov for at ligge og slaske den i sofaen efter 8timers søvn det er så bare mig, når jeg spiller er det rart at sidde ordenligt tilpas.

    Ligge på en sofa som en anden doven skid hehe fair nok. Det lyder godt nok nederen.

  10. #11 hvis jeg læner mig tilbage i sofaen efter en lang dag, falder jeg sku i søvn, næ så fortrækker jeg og sidde i min kontor stol og koncentrere mig, hvordan jeg kommer videre i sam og max season2 :-).

    At bare læne sig tilbage er sku for sløvt, og desuden får jeg monster krampe af de kontrollere, og har altid fået det.

    Så fortrækker jeg den mindre anstrækkende og mere præsise mus+tastatur combo, men det er bare mig.

    En ting er sikkert, dør pcen som gaming platform, opgiver jeg gaming og giver min formue til jack tompson, og det republikanske parti i Amerika, som en slags, if it cant have it, no one should, vendetta.

  11. Endelig nogen der får øjnene op. Desværre skal World of Warcrack bare laves til konsoller og vupti, så døde pc-spillene. Så er der kun Steam tilbage. Mus og tastatur til ps3/xbox360 og så er pc’en tid slut som gaming maskine.