Eurogamer synes at have opsnuset, at der er en ny og forbedret udgave af Kinect-controlleren på vej. Ifølge deres kilde, vil den bl.a. kunne mundaflæse og registrere ansigtsudtryk. Den nuværende Kinect-hardware er begrænset af en opløsning på 320×240, hvilket var et designvalg, da den skulle operere via en delt USB-port. Den nye udgave af Kinect, vil benytte sig af mere båndvidde (35 MB/s). Microsoft har endnu ikke kommenteret på nyheden, men med en ny konsol i sigte vil en også en ny Kinect ikke være helt utænkelig.
One development source told Eurogamer that Kinect 2 will be so powerful it will enable games to lip read, detect when players are angry, and determine in which direction they are facing.
Kinect 2 can track the pitch and volume of player voices and facial characteristics to measure different emotional states.


























Kan den fungere i almindelige hjem denne gang? Det er ikke alle, der har en hel balsal til gaming.:)
Og forhåbentlig i mindre stuer…
Og forhåbentlig med andet end Wii-kloner.
#3 Teknologien til at lave en life-like kopi findes allerede – men avatars er bedre, fordi der stadig er lidt anonymitet over dem.
#4:
Jeg taler om selve spillene.
Det bliver godt nok ualmindlig varm nogen steder.
The NEU XBOX BLOWJOB, now you can give blowjob over long distance, with the new KINNECK.
Cybersex har aldrig haft det bedre må man sige.
#6 Der kommer så også en Windows SDK til Kinect – Så det bliver ikke kun til konsol.
Derudover er Nintendo jo allerede foran hvad den slags ting angår
Med en mere advanceret kinect, opnår der sig også muligheder for bedre finger tracking og ting som RTS genren burde kunne fungerer på godt med en ny kinect.