Den gigantiske elektronic-producent Foxconn har netop meldt ud, at de poster $1 milliard i en ny fabrik i Indonesien. Det lyder af mange penge, men hvad der er helt skørt, er antallet af arbejdspladser, fabrikken kommer til at skabe. Ikke mindre en 1 million nye arbejdspladser! Hos GamesIndustry.biz kan du læse, at gennemsnitslønnen i det planlagte område ligger på cirka $100 om måneden, og vækstraten er 6% om året. Kombineret med en stor efterspørgsel på nye arbejdspladser bliver netop Indonesien utrolig interessant for et megafirma som Foxconn. De producerer dele til nærmest alle store elektronik-firmaer; Sony, Microsoft, Apple og Nintendo får alle sammen dele fra Foxconn. Sidst vi hørte til Foxconn, var det grundet heftige optøjer og trusler om masseselvmord.


























Melder historien noget om hvorfor den ikke kom til at ligge i Danmark?
#1 Eller ny guinea ??
Det mest interessante ved historien er vel, at konstruktionen af fabrikken sker i Indonesien og ikke i Kina, hvor de ellers har størstedelen af deres fabrikker. Det må næsten være et tegn på, at lønstigningerne og kravene hos fabriksarbejdere i Kina nu rent faktisk fører til, at arbejdspladserne flytter væk… Selv fra Kina.
Var desuden slet ikke klar over, at Foxconn var så store som de er – De producerer omkring 40% af al forbrugerelektronik!
#3 Nej Foxxcon er kæmpe – de laver bare mest komponenter til andre producenter, i stedet for at lave deres helt egne produkter.
Gennemsnitsløn på 100$?
Sateme højt efter indonesiske standarder
100$ om måneden, året eller indtil de hopper ud fra taget af fabrikken?