Max Payne 3 har nu ramt markedet efter forsinkelser og lidt problemer under udviklingen. Men spillet modtog flot kritik fra anmelderne og det sælger stadig godt. Rockstar har dog besluttet at lukke det 35 mand store Rockstar Vancouver ned. Medarbejderne bliver alle tilbudt job hos Rockstar Toronto, der på samme tid flytter til nye og større lokaler i Oakville, Ontario, hvor der faktisk vil åbnes for 50 nye stillinger. Rockstar Vancouver hed før indlemmelsen i Rockstar-koncernen Barking Dog, og har lavet spil som Homeworld: Cataclysm og Globals Operations. Under Rockstar har de lavet det eminente Bully i 2006. Max Payne 3 blev dog deres sidste titel.


























Melder historien noget mere om hvorfor de præcist valgte og lukke den ned. Fordi de hellere vil samle alle i den nye afdeling i Toronto eller andre grunde?
#1 Jeg har ikke kunne finde nogen info omkring grunden.
Jeg kunne forestille mig, at de kører Toronto i stilling til nye større spil ala red dead eller gta 6. 35 mand i vancouver er ikke en speciel stor afdeling, hvis der skal bankes et stort opsat open world spil sammen.
Men det er bare rent gætteri fra min side. Der er endnu ikke nogen officiel udmelding.
De har vel bare ingen projekter, da kan klares med 35 mand pt.
Det nye studie – det bliver 35 + 50 nye?
Hvis de nu lavede RDR 2, med Jack som hovedperson, ville jeg lige så stille creme i samtlige bukser i hele landet.
#3 Det bliver vel nærmere 35 + 50 nye + dem, som allerede arbejer i Toronto-afdelingen
RDR2 ville gøre mit liv komplet!