Hører du til dem der efterhånden har lidt år på bagen og savner de klassiske “side-scroller” shot’em’up-spil, som f.eks. R-Type og udødelige Katarkis på Amiga’en – så er Apollo Entertainment Software på vej med deres Solaris 104. Der er allerede nu en demo klar – og trænger til lidt nostalgisk action at kridte køen på her op til weekenden – går man bestemt ikke forgæves med Solaris 104.
Demoen af Solaris fylder lige godt 39 Mb. og er alle bytes’ne værd. Der bliver budt på god gedigen action og spillet er ikke så svært at man ikke når at få nappet masser af gode “power-ups”, før man stiller træskoene første gang. Den fulde version af Solaris 104 vil blive udgivet senere på foråret som budget-spil.


Billede
Billede



Billede
Billede



Billede
Billede



Billede
Billede



Billede
Billede





Download: Solaris 104 demo.


Læs mere:
Games Domain om Solaris 104

5 KOMMENTARER

  1. Hvorfor er der INGEN der laver flere af den slags spil? De er jo psyko fede.. Der var en grund til man sad dag og nat og gamede Hades Nebula, Terra Cresta og Tiger Mission på 64’eren

    Så mangler vi bare nogle demoer med nogle rastersplits og såen, så er vi ved at være der..