Disney, som ejer både Marvel og LucasFilm, kan nu glæde sig over endnu en stor biografsucces. Der er netop undsluppet salgstal for Dr. Strange, og filmen synes den grad at bevise, at biografgængere slet mætte, når det gælder introduktionen af nye karakterer – tværtimod.
Doctor Strange har nu omsat for $616 mio. på verdensplan og er derved den Marvel-film som har omsat mest omhandlende en ny karakter. Doctor Strange har derved slået Iron Man ($266 mio.), Thor ($268 mio.), Ant-Man ($339 mio.) og selv X-Men: Apocalypse fra i år ($544 mio.)
Disney har allerede præsenteret en rekordomsætning i år og festen synes bestemt ikke at blive mindre nu. Rogue One har premiere i næste måned (14. december) og vil helt sikkert også skæppe yderligere i kassen.





























Hvad med Deadpool som også blev vist i år ?
Worldwide Box Office $783,770,709 Deadpool i følge
http://www.the-numbers.com/movie/Deadpool#tab=summary
Så er de jo nok allerede ved at skrive 2’eren
Disney og marvel er penge glade så med mindre skuespillerne krasser af som jokeren fra batman så ja der kommer helt sikkert efter følgere som spiderman og ironman.
Gad vide om der bliver cosplayed dr. strange.
#4 batman har ikke noget at gøre med hverken disney eller marvel.
#3 Så du filmen? Så du end credits klippet? Og hvem regner de der skod X-men film for noget?
#5 så er det godt jeg ikke har skrevet det mester
#6 den første x-men var nu god nok.
Den sidste var død syg.