Intel har nu officielt indrømmet, at deres Pentium III 1.13 Ghz har fejl og tilbagekalder den nu. Efter flere hardware web sites, havde klaget over fejl, må Intel se i øjnene, at de er nødt til at gøre noget ved problemet.
Det er dog først efter, at flere hardware-websites har gået sammen og udvekslet erfaringer, at Intel så sig tvunget til at reagere. Anand fra Anandtech havde tilsyneladende været så heldig at modtage en 1.13 Ghz CPU fra Intel, der rent faktisk virkede 100%. Efter at have korresponderet med Kyle Bennett fra Hard|OCP, sendte både Thomas Pabst fra Tom’s Hardware og Anand deres 1.13 Ghz CPU’er til Bennett. Den afgørende test skulle stå ved en Linux ‘kernal compiling’ og ganske rigtigt – to ud af tre CPU’er kunne ikke stå distancen.


Tom’s Hardware starter hele balladen

Som vi før har rapporteret, var det Thomas Pabst fra Tom’s Hardware, der fik sat hele balladen i gang. I hans oprindelige anmeldelse af PIII 1.13 Ghz, gjorde denne opmærksom på de store problemer der var med stabiliteten. Man forsøgte sig med op til flere forskellige konfigurationer, men ingen forskel gjorde det – CPU’en ville bare ikke virke.


Hjælp fra en uventet side

Thomas Pabst & Kyle Bennett er ikke just kendt for at være de bedste venner, men Bennett havde i denne sag også selv noteret et par problemer i sin egen test af CPU’en. Ikke en gang med det specifikke bundkort, Intel havde forsynet ham med, ville processoren køre optimalt. Bennett skrev et internt brev til Pabst:


“Horrible Instability Without The Latest Micro Code Update”
In fact, we found the CPU to not be close to 100% stable on the i820 board supplied even with their own Rambus.


Just FYI.



Mange bække små… og en lille Linux test

Det der tilsyneladende har tvunget Intel til at reagere på sagen, er Anandtech’s indblanden i sagen. De tre høje herrer fra de respektive web sites, besluttede sig for at udveksle data og det har tilsynslande gjort forskellen – Intel kan ikke bare lade så til.


Med fire forskellige CPU’er (Anandtech’s, Toms, sin egen + endnu en retur CPU) ville Bennett nu afgøre sagen en gang for alle. Som det klart fremgår af hans egen beskrivelse af sagen, vil ingen af de fire CPU’er udføre den såkaldte ‘Linux Kernal Compilation’. Ydermere foretog Bennett flere andre testes, hvor der stort set hver gang viste sig alvorlige problemer.


Intel har nu tilbagekaldt samtlige PIII 1.13 Ghz CPU’er, og meddelt, at de ser på problemet. Man må i sandhed give, især Thomas Pabst, kredit for sin standhaftighed. Manden har nu fået fuldstændig oprejsning for, at turde så tvivl om Intels flagskib.


Læs mere: Tom’s Hardware & Hard|OCP.

4 KOMMENTARER