id Softwares John Carmack har nu taget bladet fra munden, og skrevet et indlæg på Slashdot, hvori han beklager den lækkede Alpha-version af DOOM III demoen (E3 demoen) som dukkede op i sidste uge. Carmack siger, at id Software naturligvis ikke er glade for situationen og anbefaler folk, til ikke at dømme spillet ud fra denne tidlige version.


























hmm hvorfor dog ikke – id har sku ikke noget at skamme sig over i den demo og eftersom det er version 0.02 så kan det jo kun gå fremad
Så må de jo give os en demo!
For fuck det sutter det spil, godt nok er det pænt, men kommer man tæt på tingene (texture) så sidder man og griner og siger haha Paint tegninger!
Nå ja, at der ikke er super highres textures med denne demo kan vel ikke komme bag på nogen.
Prøv at lege lidt med configfilen, så kan der faktisk enables temmelig mange ting, samt køre i højere opløsninger, og så bliver det først for alvor pænt. Dog mangler der noget optimering til mit ATI 9700 Pro kort. 1024×768 i “highdetail” setting giver fra 2 – 60 fps (30-45 fps langt det meste af tiden)
Jeg vil gå imod John Carmack og vurdere spillet på denne demo. Nu glæder jeg mig ENDNU mere til det kommer!!
Du er for meget LLLLLLLLLLLLLLLL, jeg siger ikke RQvJens. Så hold dog kæft med at brokke dig over en Alpha 0.02… det er fanme da for lamt, det er fanme ikke engang en beta endn, så tag lige og STFU tåbe!
Well – LLLLLLLLLLLLLLLLLL – Det er ok at komme med sin mening, men måske man lige kan beherske sig en smule? Synes du har det med at gå over stregen ret meget af tiden…
prøv at vænne dig af med den dårlige vane så bliver verden et bedre sted
tror stadig på du er RQVJENS, ellers har i bare rimelig meget til fælles men det gider ye ikk at diskutere…
Siger bare: TUD! I udtaler jer kun fordi i er fans af spillet, prøv dog at se hvad det er jeg mener, det er virkeligt grimme textures! Det ligner noget fra Wolfenstein! (ROFL)
LLLLLLLLLLLL, jaja, det er da ikke vægten af din hjerne der trykker dig platfodet!
Textures osv er sgu’ da ikke færdige i en prealfa.
Men gå du nu hen og spil lidt mere Pacman, det passer vist bedre til dig. Ludo er nok lige i overkanten pga grimme textures.
Jeg synes bestemt ikke, at ID har noget at skamme sig over med denne demo, udover maskinkravene, men igen, det er en prealfa, og dette vil der selvfølgelig også blive trimmet på. Selv med disse “grimme” textures har ID opbygget en fantastisk stemning.
altså, når man kan sidde og være ved at skide over de her 8fps jeg kan klemme den op på i 400×300 så er der da et eller andet de har lavet rigtigt. Så kan du for min skyld sige hvad du vil LLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLamer.
lige en kommentar til overskriften, jeg syntes ikke rigtig man kan kalde det en demo, nærmere en alpha udgave
jaja, det er nok flueknepperi
Synes jeg også til at starte på, men som sådan er det jo et alpha build der er fixet for at demonstrere teknologien på E3 … demonstrere
0fps med p3 450mhz
LLLLLLLLLLLLLLLLLL tror sku ik der er nogen der gider tage der seriøst hvis du bliver ved med at lukke den gang lort ud. Det ser sku kanon ud, fine texturs af en alpha udgave af spillet at være.
stave kan jeg heller ik idag =)
der = dig
Men.. det er jo skod!
/me morer sig over 40xL og det at det lykkes for ham at hidse folk op ….
DR Admins slet den profil plz?
(eller paste IP, så skal jeg den-onden-lyne-mig…
Det er jo mega 1337 det der glæder mig bare endnu mere til den fulde version
kan være demo´en/alpha´en er dårlig, men tivler på at den fulde version bliver det samme som demo´en/alpha´en. også syntes jeg du skulle ændre din opførsel lidt her inde LLLLLLLLLLLLLLLLLL, husk lige det her er en gammel version af spillet.
Jarh jarh whatever, det er sikkert Nvidia der har startet rygtet om at ATi har har lækket den! ATi vil sq da ik gøre sårn noget pis………………………………………………………….. eller noget.
Prealfa halløjen er vildere end noget andet… så DOOM3 kan jo kun blive bedre. Og Tarzan …. LOL en kommentar
Ja, med ondt skal ondt fordrives :o)
Jeg er stadig imponeret over den stemning de har bygget op, selvom jeg kun kan køre det i 1024×768. Denne demo / Alphatest or whatever, har helt sikkert solgt mig et spil.
Om ID så er synderlig interesseret i, at deres konkurrenter allerede nu har mulighed for at se enginen i arbejde, er jo så nok en anden sag.
Jeg ved ikke rigtig om jeg tror på den med ATI. Hvis det viser sig at være sandt, er jeg ret sikker på, at det ikke er det officielle ATI, men en knap så professionel medarbejder.
Jeg er overvældet over den zag her mog jeg køber 10 kopier af det spil ? ej jeg ved i hvert fald jeg med tryghed kan købe årets mest uhyggelige spil imo
Christian Antkow “Xian” fra Id Software har udtalt at de ved at det var ATI der havde lækket den (eller at det er ATI’s udgave), fordi Id havde “watermarked” alle de udgaver som de havde sendt til forskellige firmaer.
memnoch … den chat log der med Xian… den ku jeg også ha lavet. Jeg vælger ikke at tro på noget før jeg ser noget officielt fra id.
Hvis det skulle være ATi, så er de sq da forhelvede også godt dumme imho. At tro at folk køber et Raddy9700 for godt 3900,-(hvilket jeg gjorde :D?) og så ville spille med 30-40fps i 640×480 er jo ikke liiige noget der vil tiltrække folk. Men #23… jeg nægter at tro at det er ATi, ligesom #24. Vi vil sq da se nogle klare beviser.
Er det ikke mulighed for at ham den lille spasser til LLLL kan blive banned fra DR???