Rockstar har endelig delt bare lidt ud af gaverne, og så må vi leve med, at det er fra anden hånd. Eurogamer har nemlig opsnappet et længere uddrag af en endnu længere feature-artikel fra Gameinformer om GTA V. Spillet er sat til at udkomme i foråret 2013, og det har indtil nu været småt med informationer om, hvad der er i vente for os fra Rockstars hånd i denne ombæring. Men hvad er der så at sige? Klik dig indenfor i nyheden, og læs mere.
Tre forskellige hovedpersoner. Alene det er vanvittigt i disse moderne GTA-tider. Det tætteste, vi kommer, er vel tiderne fra GTA (ja, det allerførste), hvor man kunne spille som en bunke forskellige personer, der alle så meget, meget ens ud i spillets “oppefra og ned”-perspektiv. Intet af det er tilfældet denne gang: GTA V huser tre forskellige hovedpersoner, og er du ikke på en mission, kan du med et knaptryk skifte mellem de tre. Selve missionstrukturen skulle eftersigende drage nytte af de tre forskellige personer, der under missioner vil spille forskellige roller, så du eksempelvis kan starte ud med at være snigskytte og efterfølgende skifte til en person, der er lidt tættere på blodbadet, så at sige.
I artiklen beskriver Eurogamer de tre personer således:
- Michael; a retired bank robber in his early 40s who lives in a posh Rockford Hills (a Beverly Hill stand-in) estate with his spiteful trophy wife, bratty teenage daughter and 20 year old son. He’s in the witness protection program, but still leads a luxurious life due to an “unconventional deal with the FIB.” His money is running dry due to his wife’s spending habits, so he inevitably returns to a life of crime.
- Trevor; a junkie and ex-military pilot prone to fits of rage. He resides in Blaine County, a desert region full of bikers and meth heads (similar to the area around the Salton Sea). An old friend of Michael’s, he joins up for another heist. A hands-off demo showed him set fire to a car just for the hell of it, apparently.
- Franklin; a hustler in his mid 20s working for an Armenian car dealership where he plays the role of thuggish repo man. He lives in Vespucci Beach (like Venice Beach), and wants to move up in the world. He comes in contact with Michael after targeting him for a hustle.
Selve spilområdet bliver ifølge Rockstar større end GTA: San Andreas, Red Dead Redemption og GTA IV. Til sammen. Tyg lige på den og tænk tilbage på dengang, du brugte uendelige mængder af tid på at fræse rundt i San Andreas, bare fordi du kunne, og fordi hovedvejene ingen ende syntes at have. Eller dengang du red fra det sydligste Mexico til det nordligste Amerika på din trofaste ganger, ikke i en kamp mod tiden men blot fordi, vejen var støvet og lang, og fordi der er bjørneloot deroppe nordpå. Personligt har jeg nydt disse stunder mere end ret meget andet i Rockstars titler og tankerne om en så stor spilverden (der huser dykning og åbenbart også faldskærmsudspring) får mig til at drømme mig mod foråret 2013 mere end nogensinde.
Du kan læse resten af artiklen ovre hos Eurogamer og håbe på, at der bliver lækket mere nyt fra Gameinformers artikel i den nærmeste fremtid. GTA V er og bliver redaktionens mest ventede spil, og disse oplysninger gør det ubærligt at skulle vente så længe på et spil, der tegner til at blive gigantisk på flere punkter.


























PIS! De lyder slet ikke likable, de main characters. Det var mit største problem med GTA IV. Jeg var fuldstændig ligeglad med den forpulede russer, man styrede! Mr. Carl “CJ” Johnson havde dog for det meste et hjerte, og man var engageret i hans familiehistorie.
Fuck.
#1: Jeg var meget engageret i Nicos historie. Den præsenterede det første skridt væk fra de foregående historier, der mere end noget andet hanlede om at overtage (spil)verdensherredømmet.
Både Nico og John Marston havde interessante baggrunde, der var medvirkende til, at de befandt sig der, de gjorde, da spillene begyndte. Og begge fik de ikke en lykkelig slutning. Dét var fed historiefortælling. (I mine øjne.)
Men om ikke andet kan du jo så race verden rundt og kaste med granater på en quadbike : D
Ahhhhhg… ventetiden!
Men jeg ved ikke helt, hvad jeg skal synes om de tre forskellige hovedpersoner. Det bliver måske en smule svært at leve sig rigtigt ind i spillet, hvis hele spillet er delt i tre.
Det lyder interessant. Måske det åbner op for tre gennemspilninger. En hvor man vælger at spille som hver af de tre, hver for sig.
Damn, jeg har svært ved at vente!
HVOR er det helt præcist man kan preorder det spil!
Jeg har endnu ikke færdiggjort GTA IV. Jeg døde simpelthen af spillet pga. dets handling men også Nico som jeg slet slet ikke havde samme interesse for som CJ eller John Marshton? ved ikke om jeg staver det rigtigt.
Jeg har selvfølgelig tænkt mig at investere i GTA V alligevel, så nu håber jeg bare jeg kan magte de hovedpersoner mere.
Udover det, så føltes GTA IV heller ikke lige så “frit” som GTA SA. Jeg har ikke den samme lyst til bare at cruise rundt.
#3+4: Der er risikoen men også muligheden for tre forskellige fremragende historier, der samlet set giver et episk eventyr. Det er jo Rockstar. Hvad angår gennemspilninger, har jeg vist rundet de 10 med GTA IV, så hvis der bliver yderligere grobund for ekstra gennemspilninger, er det jo bare fedt.
Ingen reaktion på størrelsen af spilområdet?
Jeg blev glad, da jeg læste at det blev større end san andreas.
Så læser jeg videre og så det satme større end 3 spil til sammen!
Lyder godt – dog er jeg også skeptisk over for deres multi-hovedperson-historie!
#8: Til gengæld fylder spillet 5 DVD’er, som man skal skifte mellem, selv om man installerer dem.
Det svarer til at prale med man har en tissemand der er 1 meter lang, hvad hjælper det hvis den er samme tykkelse som en nål?.
Kvalitet over kvantitet. Åhh den her skide store fede verden, der er total uden nogen som helst fysik og total statisk, du kan ikke ødelægge noget som helst.
Vil hellere have mindre verden end GTA 4, også at man kan smadre træer, huse, HØJHUSE, smadre huller i vejen, kører en lastbil ind igennem et hus og smadre ud på den anden side.
De kan stikke deres store verden op et hvis sted.
Der er bare ingen udvikler der ville presse fysik, sådan vi kan få en mere spændene verden at spille i.
Forhåbeligt kommer Valve snart med Source engine 2.0 så kan vi få mega fysik i FPS i det mindste. Er træt af statiske spil hvor alting er lavet af noget som ikke kan ødelægges, det ødelægger total indlevelsen og man føler man render rundt på en scene.
jeg kan ikke se ideen i at gøre det så stort. GTA 3 havde en rigtigt god størrelse hvor man kunne blive bekendt med byen og bruge byen aktivt i missioner, ved f.eks. at bruge forskellige gyder til at slippe fra politiet eller generelt bare have en følelse af at visse kvarterer var ens hjemstavn mens andre følte man at man var kommet galt i byen.
Person galleriet lyder direkte usympatisk, selv når man tænker på at det er kriminelle. Det virker ikke til at være anti-helte, men nærmere disiderede bad guys.
Rockstar toppede med GTA 3 og har derefter (med undtagelse af Rockstar Table Tennis og Bully) været på en slem deroute. Man kan kun håbe på at GTA 5 overrasker positivt, men det som der er kommet ud indtil videre tyder langt fra på det.
Personerne i GTA V lyder måske ikke videre særligt interessante.. Giv mig en betjent, som er på lovens side, men som så bliver udfordret moralsk.
Jeg ville elske at kunne “buste” folk i spillet, råbe “Stop, Police!” og så bare smadre igennem en dør.
De prøvede selvfølgelig i L.A. Noire, men det funkede jo aldrig rigtigt.
Verdenen i GTA V – Større end de GTA:SA, GTA IV og RDR? Jo tak, don’t mind if I do.
Hvis det blot fungerer nogenlunde, så skal jeg nok bruge et par timer eller mere, på blot at dykke i spillet!
Jeg er sikker på at GTA V bliver fantastisks. Intet mindre.
Kunne være fedt med bedre politi, de skal ikke give op så let, og det kunne være fedt hvis man når man slog nogen ihjel så kom politiet og satte ting og sager op og undersøgte forbrydelse udspurgte vidner.
Hvis man blev fanget, men man taget med på politigården og skulle slippe ud derfra eller slippe ud fra fængsel.
Sådanne ting ville tilføje 10gange mere til spillet end en større kedelig statisk verden. Gta mangler dybde.
“Flerfortalt” er ikke et rigtigt ord, sorry.
Vil være bare at karakterene er mere interessante end Nico. Jeg blev så ligeglad med ham at jeg aldrig gad at gennemføre det for at finde ud af hvordan det endte for Nico.
Så gerne et mix af Vice City og San Andreas. For GTA IV alt for kedeligt og seriøst efter min mening… der var mange flere npc’er som fik mig til at knække sammen af grin i San Andreas. Hvor udvalget af skuespillere til historien var GTA IV var langt overlegen. For ikke at nævne musikken… som er det dårligste af alle de nyere GTA spil. Men det er self. et spørgsmål om musiksmag og jeg voksede op i 80’erne så ikke så underligt at jeg fortrækker 80’er tamtam (uanset genre)
Hold dog fast hvor er folk dog negative fra start af, jeg har stor tillid til dem, de har leveret hver eneste gang, nogen bedre end andre, men vil aldrig kunne få det over mine læber at kalde nogen af dem desideret dårlige, for synes alle gta spillene i deres tid var helt igennem fantastiske.
#15 Jeg respektere din mening, men hold fast hvor kunne jeg ikke være mere uenig.
Man skulle tro folk forventede et simulator spil af en art med alle de ideer der kommer, jeg vil kunne arrestere folk… jeg vil kunne bryde ud af fængslet og blive udspurgt til et mord hver gang jeg kørte en fodgænger ned… jeebus chris altså… det er G-T-A og ikke the sims, de har også allerede lavet L.A Noire det må da for pokkker kunne stille trængen til politi og mord tema gta spil.
#16: Ingen grund til at undskylde. Fordelen ved det danske sprog er, at man til en vis udstrækning kan finde på sine egne ord, så at sige, men om jeg har gjort det på korrekt vis, skal jeg ikke kunne sige. Jeg har til gengæld ændret overskriften
#18 Enig. GTA har ikke brug for den “dybde”, IMO.
Men jeg vil også sige GTA IV var et af de “svagere” i serien. Jeg var kæmpe fan af Vice City og SA, mens GTA IV føltes lidt kedeligt.
Jeg synes sjovt nok at alle characters i GTA IV var rigtig interessante. Jeg tror også at det man kan lide hænger meget sammen med det man har oplevet først. Alle GTA spil (på nær 1+2 måske) er spil som man kommer til at knytte sig rigtig meget til – eller også kommer man til at hade dem. Men hvis man knytter sig rigtig meget til et bestemt spil er det meget svært at affinde sig med nye varianter hvor der er ændret grundlæggende på fysikken, personerne, osv. Jeg kom først med på GTA bølgen fra GTA IV og købte derefter GTA 3, VC og SA, og jeg syntes selvfølgelig at GTA IV var et langt flottere spil med langt bedre fysik og detaljegrad, og forstod først slet ikke hvad det var folk så i disse “16 color CGA spil” Det var først da jeg accepterede at de var kreeret i en tid hvor hardwaren var af en langt ringere kaliber end vi har i dag, at jeg kunne fokusere på handling og gameplay, og jeg medgiver gerne at gameplay og handling – især i VC og SA – har nogle super humoristiske sider, og at GTA IV var blevet mere “seriøst” og mindre “karikeret”. Men jeg vil dog tillade mig at respektere alle synspunkter og antage at det har meget med vane og smag at gøre. Jeg blev først fanget ind da GTA IV udkom, og kunne derefter få blod på tanden til at prøve de andre i serien.
Jeg tror i virkeligheden at man skal se dem uafhængigt af hinanden, for GTA IV adskiller sig så markant fra de øvrige spil i serien, at det er svært at finde punkter at sammenligne på.
Til gengæld er jeg meget enig med dem der synes, at det ville være skønt hvis man i stedet for at blive ved med at udvide verden i “bredden”, begyndte at udnytte at hardwaren efterhånden er så hurtig at man kunne tilføje noget “dybde” i stedet for. Jeg ville også gerne have mulighed for at gå indenfor i alle husene, at fysikken ikke var “selvreparerende” når man havde forladt et område og vender tilbage, men at ting forblev ødelagte, hvis man f.eks. havde kørt gennem et skur.
#15 udtrykker et synspunkt jeg sympatiserer 100% med. jeg synes også det var et meget uintelligent politi der var med i GTA IV. Jeg synes også at der burde være meget mere respons fra politiet, så man f.eks. også blev eftersat når man kørte for stærkt, kørte over for rødt, kørte på fortovet, kører bil i beruset tilstand (efter værtshusbesøg) etc. Som det er nu får du stort set kun politiet efter dig hvis du kører direkte ind i en politibil eller hvis du trækker våben foran en betjent. Det ville være mere realistisk hvis politiet også reagerede på andre forbrydelser og forseelser. Det synes jeg ikke er et udtryk for at man “forlanger en simulator”, men blot et udtryk for at man beder om en lidt bedre AI for politiets vedkommende.
Noget JEG godt kunne tænke mig, som jeg ikke har hørt så meget om er, at Rockstar sørger for at få licens til at benytte eksisterende bilmærker. Jeg ville elske at smadre rundt i en helt ny Audi A7 eller en BMW 740i! Jeg ved at der var mange forskellige steder hvor man kunne hente alternative biler, men det var et besværligt system, og ofte var der ting der ikke virkede som det skulle når man indlæste MODs i GTA IV.
En anden ting jeg kunne tænke mig var en lidt mere avanceret økonomisk model, som indeholdt muligheden for at investere og sætte penge i banken (evt. mod renter), så man f.eks., hvis man blev “rullet”, blev straffet for at gå rundt med for mange kontanter på sig.
Men summa summarum er trods alt, at uanset anmeldere og alt muligt andet, så er jeg forlængst solgt til alt hvad der har med GTA at gøre. Jeg skal helt sikkert have GTA V, og jeg kan ikke vente med at få at vide hvor det kan forudbestilles – for dét skal det.
P.S. Jeg synes også at Nico i GTA IV kan være ensidig. Til gengæld synes jeg at Gay Tony i TBoGT er fantastisk. TBoGT er efter min mening en rigtig fin “ekstra-godte” til GTA IV. TLaD er lidt mere ensformigt og ligner bare en masse enkeltmissioner der er blevet sat sammen til en historie uden den store udvikling eller dybde, og det er synd, for der er helt klart potentiale i en historie om hvordan man avancere i hierarkiet i et biker miljø. Det er både nyt og interessant. Desværre holder historien bare ikke så godt som TBoGT som også hørert til GTA IV.