En undersøgelse foretaget af 24/7 Wall St. har netop udråbt Gamestop til at være den 10. værste arbejdsplads i USA. Undersøgelsen benyttede sig information fra Glassdoor, der giver ansatte mulighed for at bedømme, hvor glade de var for jobbet. Medarbejderne er især utilfredse med det store krav om at sælge mere til kunderne, og at de skal presse pre-orders ned over dem. Derudover lider de også under stor udskiftning af medarbejderne, hvilket altid giver et dårligt arbejdsmiljø, som så igen giver større udskiftning. Undersøgelsen gælder dog kun for USA, og vi ved ikke, hvordan Gamestop-medarbejderne har det her i Danmark. Hvordan har du det med Gamestop? Forsøger de altid at sælge mere, eller føler du, at de behandler dig godt som kunde?

8 KOMMENTARER

  1. Derudover lider de også under stor udskiftning af medarbejderne…

    Det jo normalt i detail branchen. Det kan man ikke klandre dem for da de sikkert også har mange unge og studerende.

  2. #2&3 det er ikke noget folk som os kan bruge til noget, men jeg kan godt se fordelen i det hvis det er en lille unge med en Nintendo DS der skal have spillet.

  3. Tja, uden mersalg har retailbranchen snart ikke flere strenge at spille på, hvis der skal mønter på kistebunden. Kan faktisk slet ikke komme på nogen form for forhandler, hverken retail eller online, som ikke forsøger sig på den ene eller anden måde ud i mersalget.

  4. Jeg har generelt dårlige erfaringer med gamestop medarbejdere. Jeg er udmærket godt klar over, at der ikke er en special-designet uddannelse til spilsælgere, men jeg er ofte chokeret over hvor lidt nogle af medarbejderne har styr på det de har i butikken.

    For et par år siden, skulle jeg have mig en ny musemåtte. Jeg gik ind i Gamestop, op til disken hvor to ansatte stod alene. Jeg forklarede hvilken mus jeg havde, og spurgte hvilken musemåtte jeg så skulle vælge hvis det skulle køre bedst. De to ansatte kiggede på hinanden og sagde “….Det har vi altså ikke fået noget kursis i endnu”.

  5. Som tidligere GS medarbejder vil jeg give ret i det ikke er den fedeste arbejdsplads.
    Det er en meget amerikansk kultur, hvor den øvre ledelse ikke lytter meget til dem i butikkerne.

    De 3 år jeg var i min butik virkede AC anlægget f.eks. aldrig. Vi havde oppe mod 36 grader i butikken, men måtte ikke have shorts på.

    Der er næsten ingen oplæring i produkterne, så hvis kunden spørger ind til headsets/musemåtter/etc så er det kun hvis man ved et tilfælde selv har købt produktet at man rent faktisk kan give vejledning. Eller hvis man lige kan lure, hvad der står på æsken.

    Og ja, mersalg er det man bliver målt på. Hver uge kommer talene. Hvis man gentagne gange ligger under visse procentsatser bliver der lavet handlingsplaner (= samtale med chefen, risiko for fyring).

    Der er interne konkurrencer, hvor hele butikkens staff skal gøre en virkelig god indsats for at man skal have en chance. Alligevel er det kun Store Manageren der kan vinde præmier.

    GS er desuden uden for overenskomst, så hvis jeg var utilfreds kunne jeg bare smutte et andet sted hen (hvilket jeg så også gjorde da jeg endelig fik et stuiderelevant job)…

  6. I sidste uge kom jeg ind med et spørgsmål om hvad gamestop havde Darksiders II collector’s edition listed til. Jeg var nær ikke kommet ud af butikken pga. medarbejderen Arnolds påståelighed, og om vi ikke skulle bestille en kopi til mig med det samme.

    Dertil kom vinderargumentet. “Hvis vi ikke gør det i dag, så risikerer du, Ikke at kunne få et eksemplar, da der skal rigtigt lang tid til, før en pre-order er sikret.” Arnold mente simpelthen at jeg skulle bestille det inden tirsdag d. 7 august, for at kunne få et eksemplar, altså 14 dage før release. (Gamestop får åbenbart ikke nogle kopier af Collector’s edition hjem, hvilket jeg synes er lidt underligt når de har limited og collector’s editions af stort set alt andet på markedet i øjeblikket stående på øverste hylde bag disken).

    Generelt er det meget muligt, at det kan være irriterende med påtrængende sælgere i GS, men modsat, hvis der virkeligt er Så meget pres fra ledelsen til at sælge, så kan man vel heller ikke bebrejde dem. Jeg vil hellere være irriterende sælger og have et job, end at bevare al min integritet, og så risikere at miste jobbet i disse tider.