God formiddag kære Daily Rush’ere. Jeg vil benytte dagen i dag til at trykke på lidt knapper og få de sidste ting til at spille helt her på Daily Rush. Derfor bliver nyhederne kogt ned til et samlet resumé af det seneste døgns begivenheder i spilbranchen. Det er dog i også i dag at bl.a. DJ Hero er i handlen og der er allerede et par Daily Rush’ere som ser frem til at give den gas bag mixerpulten. Vores DJ Hero anmeldelse bliver et par dage forsinket. Activision leverede ellers “varen” i sidste uge, men Post Danmark har tilsyneladende endnu ikke har klaret den videre forsendelse.
- DJ Hero anmeldelser: Det er i dag de europæiske medier må bringe anmeldelser af spillet. Du kan finde dem hos bl.a. Eurogamer, IGN, Gametrailers.com og GameSpot. Samtlige anmeldelser synes ganske begejstret, men flere har som jeg også bemærket den meget “løse” crossfader.
- Dead Space 2 i 2010: Det er ikke ligefrem en hemmelighed, men nu er Reuters også hoppet med på vognen og kan fortælle at EA’s Dead Space 2 vil være klar næste år.
- Nintendo indrømmer stagnation: Selv Nintendos chef, Satoru Iwata, må nu blankt erkende at deres Wii ikke helt sælger så godt mere. Han giver softwaren skylden.
- Tekken 6 lanceringstrailer: Tekken 6 er på gaden i dag og du kan finde endnu en trailer hos bl.a. VE3D.com.
- Bayonetta kommer til Europa den 8. januar: SEGA har endelig bekendt kulør og kan fortælle, at deres Bayonetta vil være at finde på det europæiske marked den 8. januar 2010 (PS3 & Xbox 360). Du finder den seneste trailer på VE3D.com.
- Australsk vrede over “terrorisme” i Modern Warfare 2: Amerikanerne var ikke glade for det, men nu kræver en australsk lobby-gruppe, at Activision & Infinity Wards Modern Warfare 2 bliver taget op til overvejelse igen, efter den nu meget omtalte “terrorist-sekvens” blevet afsløret tidligere på ugen.
- Disney præsenterer Epic Mickey: Det kom frem allerede for to uger siden, men nu har Disney Interactive ganske officielt løftet sløret for deres Epic Mickey. Du finder mere hos bl.a. CVG, MCV, GamePro & Eurogamer.
- Borderlands patch i dag: Spillet har været ude i knapt en uge, men Gearbox Software er allerede i dag klar med en patch til Xbox 360-udgaven af Borderlands. PS3 og PC-udgaven vil også blive opdateret i løbet af de næste dage.
- Anden Avatar trailer: Du har måske ikke lige opdaget det, men den anden trailer for James Cameron’s Avatar har netop fået premiere. Jeg synes nu stadig at effekterne ligner noget fra en børnefilm…
- GTA V drillerier: Ser du nærmere i manualen for Grand Theft Auto: Episodes From Liberty City, kan du finde den første reference til GTA V fra RockStar.


























formoder du mener … reference til GTA V fra …
Hvad er det for noget terrorist halløj fra MW2?.. synes ikke jeg har set nogle nye videoer..
#2 det er leaks med spoilers…du VIL ikke se dem før du spiller….
Nu er verden vel ved at komme sig over at Wii’en har en motion-controller. Nu det ikke længere nok til at sælge maskiner.
Ok. Venter til jeg for mit MW2 SP only spil så..
Bayonetta d. 8. januar? Det bliver min nye helligdag!
Ser frem til Bayonetta
#2 Det bliver MEGA fedt! Bare vent og se
Hvor blir forza anmeldelsen af om jeg må spørge??
Dead space 2… kom til far.
#9:
Næh, det må du ikke
haha. elsker det med Nintendo. selfølgelig er det softwarens skyld og ikke at de måske er ved at have mættet markedet med deres billig konsol.
Vil lige rette dig, Phon, og sige at Tekken 6 bestemt også er i handlen i DK i dag.
#13: Havde rettet det, men glemt at opdatere vores cache
Fik fat i Borderlands her for et par dage siden og har været helt tosset med det lige siden… Det er rigtig fedt at spille co-op!
Er der nogen grund til at der er så skræmmende få nyheder omkring årets spil, Uncharted 2 på Dailyrush ?
#16: Er 29 nyheder, 1 anmeldelse, 1 interview og 1 galleri ikke nok for dig?
Uncharted 2 er ude. Vi skriver om spillene _før_ de udkommer, og ikke efter. Det ligger ligesom i ordet “nyhed”.
Jo egentlig. Jeg gik nyhederne igennem fra idag til omkring den 9 oktober uden at finde det store, min fejl.
Har du fået prøvet/set det endnu?
En lille stavefejl jeg lagde mærke til i den ellers udemærkede nyhedsopdatering: “Australsk
verdevrede over “terrorisme””#19 – “udmærkede”…
#20 stfu