Uofficielt kaldes det en spirituel efterfølger til Burnout, men officielt er der tale om Dangerous Driving fra Three Fields Entertainment.
Studiet består af Burnout-veteraner fra Criterion-studiet, heriblandt Fiona Sperry og Alex Ward. Der burde derfor være god tiltro til, at Dangerous Driving kan blive et yderst interessant bekendtskab.
Anderledes ser det dog ud, hvis man ser på den trailer der fulgte med annonceringen. Livløse omgivelser, anonyme biler og en fart på kameraet, som selv vingerne på en kolibri kan blive stressede af. Det er oprigtigt svært at se, hvem dette spil egentlig vil henvende sig til, og med tanke på at der blot er to måneder til udgivelse, ligner det altså ikke en racing-udgivelse man behøver ligge søvnløs over.
Du er selvfølgelig velkommen til at mene at det ser blændende ud, men denne skribent er ikke imponeret.
Dangerous Driving udkommer den 9. april til Xbox One, PlayStation 4 og PC via Epic Games Store.
Har altid elsket burnout serien. Så tror helt klart dette spil ville være noget for mog.
Yes, har også synes de var gode, så håber på lidt af det samme her. #1 +1