Efter stadig flere indikationer den seneste uge, synes det næsten helt sikkert, at Epic Games’ Fortnite vil blive annonceret til Nintendo Switch under E3 i næste uge.

Senest er der fundet en reference i koden til Nintendos eShop (og et ikon) og kan det næsten ikke blive mere tydeligt at Fortnite rammer Switch inden længe.

Det er mere et spørgsmål om hvornår annonceringen kommer. Nintendo sender deres Direct udsendelse under E3 kl. 18.00 den 12. juni. Nintendo Switch har stadig ikke en online-service, men det kunne jo være en ganske god idé både at annoncere den og så lige smide tidens mest omtalte spil, Fortnite oveni.

Kan Nintendo lancere Switch online sammen med Fortnite, og gøre det allerede under E3, vil det kunne trække gode overskrifter.

2 KOMMENTARER

  1. Nintendo Switch Online lanceres først til september. Så der sker næppe noget på den front under E3.:) Men det er svært at sige, om det vil lave et lyn-release på Fortnite, eller om de venter til september. Jeg skal nok ikke spille det, så for mig personligt gør det ingen forskel.

    Bare giv mig Netflix til Switch.:D

    Ps.: Nu håber jeg, at du er glad, Jan.;)