Vi må desværre undskylde det tidligere indlæg, hvor 2 spillere fra [AT] blev beskyldt for snyd. Det viste sig at begge spillerer havde gamle .dll filer liggende på deres harddiske, og idet PunkBuster identificere alle ældre versioner af asusdriverne som snyd, blev de 2 spillere kicket fra serveren.
Grunden til at PunkBuster opfatter gamle .dll filer som snyd, er fordi det er muligt at ændre lyset så det bliver MEGET nemmere at se folk, desuden er nogle i stand til at gøre murende gennemsigtige, og derfor er PunkBuster ikke istand til at skiltre om personen bruger cheat eller ikke.


PunkBuster udtaler:


PunkBuster har efterfølgende updateret deres hjemmeside, hvor de opfordre folk til ikke at bruge andre asus drivere end de orginale.



Second, we understand that Asus has been making new driver versions available on their website that contain the *cheat* code that allows transparent textures. Therefore, all Asus drivers should be tested before you assume that they won’t get flagged as a *cheat* by PunkBuster. The best way to test is to change your playing name to TESTING_PB or something similar and then join a PB Optional server to see if an Asus violation is raised. If so, then you need to revert to older drivers or non-Asus drivers that do not contain the ability to see through walls. In some cases, you will need to uninstall the *cheat* Asus drivers before installing a different driver set or some residual files left behind will still be detected.

11 KOMMENTARER

  1. JA Hvad var det jeg sagde hva! Jeg havde sgu ret hva…..skide FuckBuster! PlayBuster SUCKS! ClanBuster…….Hvordan må deres rygte nu være hva? en stor site bringer denne nyhed, lille Ole går hjem, og begynder at flame ad dem når han ser dem spille, Ole glemmer at læse den lille overskrift med denne nyhed og [AT] må nu leve med en fandens masse lamere!

    Og hvad fanden laver de idioter som laver PuckBuster? må man nu ikke have et ASUS grafik kort?! Det er sikkert et eller andet selskab som har betalt for sådan noget!

  2. Ja, vi regner selvfølgelig med at PunkBuster er et program man kan regne med, og det var derfor vi skrev nyheden om [AT], men de har da heldigvis opdaget fejlen.

  3. Jeg synes det er liiidt langt ud at kalde det for en fejl i PunkBuster. Såfremt det har været en fejl, så består fejlen i, at folk har kunnet snyde med de drivere uden at blive opdaget.
    Faktum er, at de drivere der er tale om, de tillader mulighed for at manipulere med lys samt transparrent (så man kan se igennem væggene), og det er snyd. Derfor gør PunkBuster bare det som den skal gøre.

    /Maddi

  4. de er counter-strike spillere (sjovt nok er det ikke et ord, men jeg tvivler på at nogen af jer nogensinde vil finde ud af det)

  5. Well .. nu er det jo bare sådan at [AT] blev busted af en ældre demo med Wallhack .. synd ..

    Lidt lamt at bitche vildt over snyd, hvorefter man bliver busted af en ældre demo ……

    blah siger jeg bare!!!!!!