Vil du have Big Ben og Eiffeltårnet i din by, skal du punge ud for deluxe-udgaven af SimCity. Maxis og Electronic Arts har netop frigivet en lille trailer, hvor de viser det eksklusive indhold frem. Ud over kendte bygningsværker, får du også adgang til britiske, tyske og franske bydele samt en del ikoniske transportmidler, så som den britiske røde dobbeldækkerbus. SimCity Deluxe kan kun købes via Origin, og det får en pris på hele 599 danske kroner. Avs goddaws, det er altså ikke billigt! Vi har netop haft Kim til et preview-event, og vi kan derfor snart dele en spændende artikel med jer. Fang den nye trailer under nyheden.

BilledeBillede

3 KOMMENTARER

  1. Så for at få alt content, skal vi betale 2-300 mere?
    Det er satme en kedelig tendens efterhånden.

    De kan stikke deres deluxe-udgave op bagi. Jeg bliver mere og mere i tvivl om jeg overhovedet gider bruge penge på det spil.

  2. #1 jo ikke noget nyt i det. Ville dog ønske der var en måde at købe det på sener vis man nu fandt spillet rigtig godt og gerne ville udvige uden at skulle købe et helt nyt spil.

  3. #1 Du kunne også bruge dit hoved og se om ikke der var en forhandler der havde limited edition til Origin, billigere end på Origin.

    Efter 5 sekunder på nettet kan jeg se en pris der hedder 369kr, og jeg er sikker på du kan finde den billigere uden det behøver være en russer udgave.

    *EDIT* Eller også kan jeg bruge mit, og se at der er forskel på Limited Edition, og Deluxe edition My bad.

    *EDIT #2″ Jeg kan se man kan købe en upgrade fra Limited, til Deluxe direkte fra EA. 149,- vil de have for den. 369+149=518, så der er stadig lidt penge at spare ved at tage den rute.