Vi kan nok godt regne med, at David Braben er ved at kreere det største spil nogensinde med hans Elite: Dangerous. I et interview med PCGamesN fortæller Braben, at spillet kommer til at indeholde mere end 100 milliarder stjernesystemer, hvoraf langt de fleste selvfølgelig er tilfældigt genererede. Hvert systemkan have op imod 100 forskellige objekter at undersøge. Han fortæller også, at vi ikke kommer til at lande på planeterne til at starte med, denne feature kommer først senere. Vi kommer derfor til at flyve meget rundt, og her har de smidt en ganske realistisk fysik ind i spillet, så rumflyvningen får det helt rette feel. Er du fan af Brabens arbejde, bør du læse resten af interviewet, da der er masser af godbidder. Vi får blandt andet besøg af the Thargoids igen. Elite: Dangerous nåede i mål kort før lukketid på Kickstarter, og vi kan forvente at se spillet på PC’en engang i marts 2014.

15 KOMMENTARER

  1. Han fortæller også, at vi ikke kommer til at lande på planeterne til at starte med, denne feature kommer først senere.

    Han kunne også have sagt: “Tak for jeres støtte til mit projekt. Det var fedt I gad smide penge efter mine tomme løfter. Fordi jeg er pænt ivrig efter at få fingre i flere af jeres hårdttjente slanter, så sender jeg spillet i trykken når det opfylder ca. halvdelen af det jeg har lovet jer. Herefter kan I allernådigst få lov at fedte rundt med et produkt som ikke modsvarer det jeg oprindeligt sagde, mens jeg kradser pengene ind for mit halvfærdige farsbrød og i øvrigt tager mig præcis så lang tid som jeg lyster med at gøre resten færdigt.”

    Hele ideen med de kickstarterprojekter er håbløs når etablerede udviklere går ud og tigger penge fra forbrugerne. Hvis deres koncept er så godt, hvorfor kan de så ikke sælge det til udgiverne, eller bedre endnu – hvorfor bruger de ikke deres egen betragtelige formue for at realisere hvad der åbenbart er verdens bedste ide?
    Filmen knækkede totalt da Peter Molyneux tog turen rundt med tiggerkoppen for at få penge til Godus. Manden står bag nogen af de største successer nogensinde, hvis han ikke kan få penge til sit projekt, så er det enten fordi det er noget lort eller fordi han ikke tror nok på det selv.

  2. #1: David Braben har jo netop uden held brugt de sidste 15 år på at forsøge at få udgivere til at udgive Elite 4. Og i øvrigt brugt mange af sine egne penge på projektet.

    Uden kickstarter var det sandsynligvis aldrig blevet til noget, for udgivere og investorer er ikke så vilde med det der med at tage chancer af nogen slags. Det har vi nu gjort for ham i stedet. Taget en chance. For kickstarter er en risikobetonet investering i et projekt, det er ikke noget-for-noget købsaftale.

  3. Det er jo netop også det at man med en hurtig tur på kickstarter og en elendig konceptvideo, kan få realiseret noget som ikke har kunnet lade sig gøre i 15 år hos de folk som lever af at bedømme om den slags projekter har en fremtid. Det har jo aldrig været svært at stampe entusiasme for et koncept op, men når det kommer til at levere produktet er der jo systemer på plads indenfor den almindelige udviklingscyklus, som sikrer kvalitet og overholdelse af deadlines. Det er jo den slags de almindelige udgivere måler et koncepts levedygtighed på. De investerer ikke i noget som ikke kan levere et afkast indenfor en overskuelig fremtid.
    Derfor virker det på mig som en udnyttelse af folk der ikke ved bedre, når etablerede udviklere går ud og tigger om penge hos letpåvirkelige menigmænd – ofte baggrund af noget der minder om en en brainstorm.

    Jeg kender indrømmet ikke noget til Braben og hans investeringer i Elite, endsige kender jeg intet til Elite-serien overhovedet og det er sådan set heller ikke den jeg har noget imod.
    Objektivt set så synes jeg at den sidste halvdel af 2012 udelukkende handlede om hvor mange penge de her håbefulde tosser med deres løstbaserede koncepter og velmenende hensigtserklæringer, kunne få skrabet i kassen til noget som indtil videre ikke har formøblet sig i andet end luftkasteller.
    For en kyniker – og det indrømmer jeg gerne at jeg er – ser det ud som om at der er nogen folk som prøver at få realiseret nogle projekter som de egentlig ikke har evnerne eller pengene til få gennemført. De har i kickstarter fundet en platform til få sikret sig finansieringen til deres projekt, uden overhovedet at skulle stille nogen garantier, det eneste de skal gøre er at løfte på det sædvanlige hemmelighedskræmmeri der omgærder spiludvikling og derved lukke nogle naive, købelystne nørder ind i deres fantasifoster.

    Jeg kan selvfølgelig tage fejl, det er ikke til at sige da ingen af de her højtprofilerede kickstarter projekter endnu er blevet realiseret. Selvom jeg synes at crowdfunding ideen er rigtig god, så har jeg svært ved at se hvorfor udviklere som Tim Schaeffer og Peter Molyneux nogensinde kan have behov for at benytte sig af det. Hvis det er det som skal til for at sikre innovation – og guderne skal vide at det er der behov for ovenpå de sidste år med 3’ere, 4’ere og 5’ere – så lad det endelig være sådan, men der er satme godt nok mange obskure, nicheagtige projekter der er blevet finansieret via kickstarter, som man med en lidt sund fornuft godt kan forstå ikke har overlevet en salespitch hos nogen af de etablerede udgivere.

  4. #1 Hvis det kun var op til udgivere, ville vi se alt for få orginale ideer.

    Synes nu kickstarter og mine-craft udgivelsen er cool nok måde, at hjælpe folk med nye ideer til at kunne udgive spil.

    Men ok når vi overtager finansieringen fra udgiverne må vi også være forberedte på at tabe penge en gang imellem (som det jo sker for udgivere). Hvis du ikke vil støtte projekterne, så lad vær.

  5. #3: Mange af de etablerede udviklere du snakker om er jo også bare nørder. De har deres drømmeprojekter, som de af forskellige grunde ikke har mulighed for at få igennem hos de store udgivere.

    Det har de nu ved hjælp af kickstarter, det kan jeg virkelig ikke se problemet i.

    Samtidig er der en masse amatører, der får mulighed for at arbejde fuld tid på deres spilprojekter, som ellers ikke var blevet til noget.

    Men ja, der ER gået klondyke-stemning i den, og der ER mange tvivlsomme projekter i mellem, som aldrig bliver til noget, men på bundlinjen får vi flere gode computerspil ud af det, og det er sgu det eneste der tæller.

    Tag FTL som et eksempel, det var ikke blevet til noget, ikke i så velpoleret form i hvert fald, uden kickstarter. Og FTL er fucking awesome!

  6. #3
    Men det er jo også den store forskel på store udgivelser og indie spil. Mange folk som udvikler indie, gør det for at levere et niche produkt de holder af, ikke for at tjene penge på det, de vil bare kunne leve af det. Når de “store onde” udgivere kigger på tingene, så skal der tjenes penge, mange penge.

    Når det er sagt, så er der helt sikkert en masse projekter på Kickstarter som ikke er drevet af folk som er dygtige nok til at kunne realisere dem, men det er også nok derfor det primært er de store navne som får million beløbene

    Her er en interessant artikel fra Kotaku, hvor en anonym person fra en “Mega-Publisher” svarer på en masse ting, bl.a. hvorfor de ikke vil investere penge i nye projekter og sådan: http://kotaku.com/5925083/an-insider-from-one-of-those-cold-calculating-mega+publishers-is-answering-your-questions-right-now

  7. God damn… 100 mia?!

    Er det et online-spil, eller? Kender ikke så meget til det…

    Hvis der VIRKELIG er SÅ mange stjernesystemer, hvordan holder den så trit med hvad der er opdaget osv… bliver det gemt i en database, eller? Kan man finde det samme system 2 gange så af sige?

    Lyder spændende…

  8. #1 Du kan jo se, hvad de store udgivere er interesserede i. Call of Duty X+1, FIFA 20XX osv. Og de skyder også forbi, så lad nu være med at ophøje dem til de endegyldige dommere over om et koncept holder eller ej.

    Selvfølgelig vil der komme fiaskoer ud af Kickstarter, hvor folk mister deres penge. Det er at påpege det himmelråbende åbenlyse. Men jeg er nu ganske sikker på, at der også kommer unikke ting (spil, film, andet) ud af Kickstarter, som ellers ikke havde set dagens lys.

    Bare alle er med på, som #2 så rigtigt skriver, at der er tale om en investering nærmere end et køb. Investeringer kan som bekendt ende galt.

  9. #1 Allerede imens kickstarteren kørte fortalte David Braben at det med at lande ville først komme senere og ikke i initial release, så jeg kan ikke se han har ført nogen bag lyset der.

  10. #3 – Så du kender ikke noget til Elite, Braben, hans kickstart kampagne eller noget som helst, men føler alligevel lige trang til at brokke dig over noget du ikke selv har investeret i ? Hvorfor ?

  11. Saa man kommer paa et tidspunkt til at kunne lande? Jeg var i sin tid elendig til Elite spillende, men jeg elskede bare at flyve rundt og kigge paa steder

    Jeg kan kun se frem til det her…

  12. #12: Hvis du læste indlægget så ville du se at det er kickstarter konceptet jeg brokker mig over. Det var i hvert fald det jeg forsøgte at formidle, åbenbart uden held.

  13. Det fede er at alle 100 milliarder systemer bliver forskellige, pga Procedural teknikken.
    Det var den teknik der gjorde at det originale Elite kunne have 5000 unikke solsystemer i 20 KB hukommelse.

    Der kommer mange space shooter nu…

    Star Citizen (wing commander remake)
    http://www.kickstarter.com/projects/cig/star-citizen

    Infinity kommer snart til kickstarter, har været under udvikling i 10 år. Utrolig tech der gør at planeter er utrolig detaljerede fra afstand og på overfladen
    http://www.youtube.com/watch?v=h7eREddMjt4

    Skyjacker, GTA i rummet
    Deres kickstarter lykkedes ikke i juli, men de fortsætter udviklingen med støtte direkte til deres paypal, man får spillet hvis man støtter.
    Deres rumskibe er utrolig detaljerede
    De forsøger også at få penge med en ny kickstarter, en app til spilet..
    http://www.kickstarter.com/projects/digitilus/skyjacker-starship-constructor