Hvor Electronic Arts’ (EA) FIFA-spil efterhånden sidder godt på markedet for fodboldspil, ser der noget anderledes ud med NBA LIve-serien. Efter først et par år med meget magre udgivelser, derefter et år hvor spillet slet ikke kom, og især en særdeles stærk NBA 2K14 udgivelse fra Take-Two, har EA’s tidligere så populære basket-spil meget at indhente. EA tager dog kampen op i år med NBA 15. Om det er kan matche NBA 2K15 er dog stadig i tvivlsomt, men EA demonstrerer i dagens trailer, at de for alvor har givet serien en grafisk ansigtsløftning. Traileren, som vi har vedhæftet, giver dig også mulighed for at se spillets “cover-spiller”, Damian Lillard, i aktion. NBA Live 15 vil blive udgivet til PlayStation 4 og Xbox One den 10. oktober her i Europa.

3 KOMMENTARER

  1. Præcis. Det kommer det heller aldrig til at være. De kan dog glæde sig over at NHL og FIFA folkene har gang i noget godt. Og selvfølgelig at man stadig har eneret over NFL.

    Jeg vil gerne have det til at lykkes for NBA LIVE, men det virker bare ikke sandsynligt.

  2. Det når ikke 2K’s NBA-serie til snørrebåndene. Hvis dette er det bedste en af verdens største spiludgivere kan producerer, så er jeg alt andet end imponeret.