For flere måneder siden lancerede Valve en mapeditor til Portal 2. Den kunne desværre kun designe baner til singleplayer. Men nu har Valve endelig åbnet op for co-op baner i mapeditoren. Det er en rigtig god nyhed, da Portal 2 er langt sjovere med en makker ved din side. Men det kræver altså langt mere kreativitet og overblik, hvis du skal designe gode co-op baner. Co-op puzzles kan nemlig blive enormt komplicerede. Men vent, der er mere. Valve har i samme åndedrag tildelt 75% af Portal 2 ejerne en gratis voucher for spillet, som de kan dele ud til deres venner. Hvilket andet firma, kunne finde på at give så mange gratis spil væk? På falderebet kan vi også fortælle, at der også bliver tilføjet et Quick Play Mode, så du med et enkelt tryk bliver sat i gang med de højest ratede baner. Målt i meter, hvor god stil er det lige?

11 KOMMENTARER

  1. Det er lige før at Valve’s egne spil har samme værdi for mig som en Zimbawe dollar.

    Det er lidt trist et eller andet sted.

  2. Så de giver Portal 2 ud til 3/4 af ejerne.. Hmm – jeg fornemmer der er mere under overfladen end først antaget.

    #1: 3 – 4 = 1. De arbejder på Portal 2 og derfor: 1 + 2 = 3

    #2: Man kan nu lave coop baner, altså får man “nærmest” et ekstra liv

    #3: Quick Play Mode – det betyder vel at loading tiden bliver halveret?

    Alle ovenstående åbenlyse observationer kan kun betyde én ting:

    Half Life 3

    Q.E.D.

  3. #5 Værdi er et personligt begreb.

    Det lyder måske mystisk, men jeg er ikke altid lige så glade for billige spil, som jeg er for dem der koster lidt ekstra. Efter hvad jeg kan forstå, så burde Portal 2 indgå i enhver samling, men Valve bliver ved med fortæller mig at deres spil stort set intet er værd.

  4. #7 Det er faktisk lidt sjovt, for jeg har det efterhånden lige modsat … Jeg synes ofte de lidt billigere spil, som bliver udgivet under mindre (indie-agtige) udviklere – dette gælder selvfølgelig ikke valve – har lidt mere sjæl og noget på hjerte end mange af de større udgivelser…

    Jeg finder mig selv spille flere og flere ‘billigere’ titler, end de helt store. De skuffer ofte synes jeg og viser en større springen-over-hvor-gærdet-er-lavest mentalitet i mange tilfælde og tit ikke tør at satse så meget på nytænkning i stedet for $$

    edit: Kan dem der laver coop baner ikke lige poste navnet herinde, så man kan finde dem?

  5. Det går jo noget tabt i et spil når man istedet for at følge sin vision (hvis man har sådan et) bare dummer det ned fordi “vi skal sælge til flest mulige”.

    Indie spil har givet mig de bedste oplevelser i nogle år after hånden pånær nogle få spil, som f.eks Deus Ex Human Revolution. Det var virkeligt helt der oppe!.

  6. Er faktisk lidt med #8 her. Terraria er en af de spil jeg har spillet mest på steam. Det er nok det spil jeg har som har givet bedst value for pengene

    Og nu er jeg igang med Death rally. Som satme også er godt.