Nintendo har endelig annonceret, at vi den 2. november kan lege med djævelen og alt hans yngel, når Diablo III: Eternal Collection indtager din Switch.
Nu er der ikke engang to måneder til, at vi kan forsøge os med Diablo III på Nintendos Switch, hvor den benævnte Eternal Collection kommer med al DLC fra originalspillet. Diablo III kommer til at rulle lystigt afsted med 60 FPS i både docked og håndholdt mode. Docked spiller i 960p, håndhold byder på 720p.
The minions of hell grow stronger… Join your friends in the fight with Diablo III: Eternal Collection on #NintendoSwitch, coming November 2! #DiabloSwitch
Pre-purchase now: https://t.co/8oCgQWUZjr pic.twitter.com/LJdm8S6d2O
— Nintendo of America (@NintendoAmerica) 13. september 2018
Du skal have små 14GB frit på din Switch og slippe omkring 49.99£ for herlighederne, der allerede nu kan fortudbestilles fra Nintendos shop. Du kan læse meget mere om Switch-udgaven på den officielle hjemmeside.
Det er tilpas længe siden, jeg har spillet det på PC til, at jeg vil overveje at double dippe. Men spilletiden er lidt knap for tiden, så måske bliver det ikke lige til launch.