Activision Blizzard har netop afsløret, at Diablo III er blevet solgt over 10 millioner gange. Det er vældigt imponerende, når spillet kun er ude til PC-platformen. Blizzard er selvfølgelig fuldt ud tilfredse med de høje salgstal for Diablo III. På World of Warcraft-siden ser det dog ikke helt så rosenrødt ud. Fra marts til juni har det evigt populære MMO nemlig mistet en million spillere, så antallet i juni var nede på 9.2 millioner. Blizzard siger dog selv, at mange af WoW-spillerne tager en pause fra MMO’et for at spille lidt Diablo III, og Blizzard er sikre på, at mange spillere vender tilbage, når deres panda-simulator går i luften igen. Droppede du WoW for at spille Diablo III? Og vender du tilbage sammen med pandaerne, når WoW-udvidelsen Mists of Panderia udkommer den 25. september?
Historically we have seen usage decline towards the end of an expansion cycle. We saw a similar drop in subscribers in the months before Cataclysm, followed by a substantial return of players around the Cataclysm launch. We’re also seeing that a number of players took a break from WoW to play Diablo III – Blizzard boss Mike Morhaime.


























Nej, og nej
Det bliver den første WoW expansion jeg ikke skal have.
Ja de stjæler dem da D3 udkom. ca 90% af min vennelist spiller wow igen, efter de fik gennemført d3
Diablo 3 blev aldrig helt det jeg havde håbet på, så pt regner jeg med at købe WoW – Pandaland for at spille Pokémon med alle de andre børn
Jeg skiftede WoW ud med D3, men D3 holdt mig kun underholdt i 3-4 dage også gik jeg direkte tilbage til WoW. Nu venter jeg bare på MoP. –> Ja og ja.
GW2
Det var så det smarte ved at lave et lortespil. Ingen kanibalisering af kunder eftersom d3 er røvsygt efter 30 timers spilletid.
jeg synes ændringerne og tilføjelserne i “pandaland” ser meget gode ud, og det bliver klart et bedre spil(d) end cataclysm pt er.
#7
Der skal nok heller ikke så meget til
#6 – Ja, århundredets største spil-skuffelse
Nej og nej og D3 er også lagt på hylden igen.
Jeg har spillet wow siden beta.
Stoppede da Diablo kom, og nu er jeg så helt færdig med Blizzard.
Jeg føler mig så taget i røven med Diablo.
Det er en ren pengemaskine kun. Spillet er så ubalanceret som noget kan være, og alt går ud på RMAH.
Og hele deres attitude med ‘Hav tålmodighed, vi ved der er meget galt men vi arbejder på det’, virker bare ikke. Diablo er ikke et MMO. Hvis det stadig er broken efter et par mnd, så er folk smuttet videre. De venter ikke 6 mnd til patches har fixet det meste. Så de releasede et ufærdig produkt, og de viste det. De skulle have brugt 1 år mere på at finpudse.
Aldrig har jeg været SÅ skuffet over et spil fra Blizzard.
Og ja, jeg gav det en stor chance for at blive bedre. Har set og farmet alt på Inferno, undtaget Diablo selv, som jeg havde et par tries på før jeg indså at det egentlig kunne være ligemeget.
Har også leveled chars til max lvl på hardcore, bare for at se dem dø til bugs man ikke kan gøre noget ved.
Kan kun sige føj til hvad blizzard lavede med Diablo.
Jeg springer med på MoP-vognen, synes også Diablo var en skuffelse udover det grusomme.
Det bliver også den første wow expansion jeg ikke køber. Det døde for mig i cata og har egentlig ikke haft nogen lyst til spillet siden.
Bryder mig generelt ikke om den retning Blizzard har taget de sidste par år.(senest med D3)
Men håber da wow-folket får flere gode oplevelser i pandaland.
er færdig med WOW
Jeg skal se noget ekstremt drastisk fra Titan, før jeg skal tænke på et andet MMO end GW2 – som jeg kun skal spille sporadisk, da det ikke har månedlig betaling. Jeg kan ikke se mig selv abonnere på et MMORPG nogensinde igen. Og slet ikke noget, der bare minder om WoW.
#11:
Hvis du tror, at et spilfirma i Blizzards størrelse er økonomisk ansvarlige ved at bruge et helt år på finpudning, skal du lære lidt mere om spiludvikling.
Dine bøffer mes D3 har ikke så meget med fejl som design at gøre.
Et spil som SC2 balanceres stadig to år efter udgivelse, og det er ikke noget, et års finpudsning kunne have gjort noget ved.
Er det ikke første gang nogensinde at blizzard udgiver spil så tæt på hinanden? Altså d3 og panda? De malker jo os for hårdt. D3 er et engangsbeløb for dem og så efter måneder udgiver de pandaland, så folk bliver hooked på wow igen.
Jeg skal bestemt IKKE have den expansion. Og er glad for at jeg stoppede for lang tid siden.
Eq ftw fyi.
#16 Helt sikkert.. De kører alt for hårdt på med fokus på indtjening. Jeg tror simpelthen ikke på at det holder langsigtet. Navnet Blizzard har allerede tabt enormt meget brand-værdi på D3. Hvis de laver flere brølere er navnet tilbage i puljen med EA og alle de andre
Der er komme nogle grådige folk i ledelsen der vil høste al frugten nu. Som om de vil inkassere al den opbyggede goodwill firmaet har. Men de suger livet ud af firmaet.. Ærgeligt at se.
Nej til WoW. Jeg spiller stadig D3 og er underholdt. Man kan godt udfordres og nyde spillet uden at bruge AH, selvom mange stadig påstår det modsatte.
#18 – Ja du kan godt, men det giver dig kun ulemper i forhold til, hvis du brugte AH.
Det er da møg lamt, at det er en ulempe at grinde i forhold til at bruge AH’en i et ARPG.
Og hvad skete der for deres crafting-system? Det er ubrugeligt.
Diablo 3 er som at spille Super Mario, der er ikke mere kompleksitet end det. Jeg betalte for et ARPG, og jeg forlanger derfor et ARPG, og ikke et dødsygt arkadespil.
Om jeg fatter folk gider bruge så meget tid på at disse Diablo 3. Vi fik præcist hvad vi kunne forvente – mindless grinding efter items. Præcist som i 2’eren. Jeg ved ikke om folk troede Diablo universet skulle remakes fuldkommen eller hvad, men lur mig om det så ikke også ville være galt.
Jeg fik 150 gode timer ud af det – væsentlig mere end mange andre spil. Jeg er fint tilfreds. Men jeg forventede også fra start til slut, at jeg på et tidspunkt ville møde muren og indse, at der ikke var noget reelt indhold som kunne få mig til at blive hængende.
Alle der har spillet Diablo 2 burde fandme også vide dette.. Synes det er ufatteligt at folk ikke kan se dette. Hvad havde man forventet? Endnu et MMPORG? Det er det sgut – det er DIABLO – og Diablo er og bliver mindless grind. I hvert fald indtil PvP
#20 Mindless? Der var sgu da tonsvis af builds at prøve at og altid gang i pvp’en. Desuden var det ikke ghost town hvad angår chat-systemet.
Builds er stort set ligegyldige i D3.
#20 Men nu synes de fleste jo at D2 var LANGT bedre. Så folk forventede nok noget ala D2
Folk spillede D2 i 10 år. Ret få spiller D3 i mere end 10 dage. Forstår du forskellen?
#22:
Ret få, hvis overhovedet nogen, har spillet D2 konstant i ti år. De spiller det, ligger det væk, spiller igen, ligger det væk igen. Rinse and repeat. Det samme kommer til at ske for D3.
#21 pvp i D2, lol, mere ligegyldig og kedelig pvp skal man da lede længe efter, chat systemet er da også MEGET over rated, det eneste der foregik i chat channels var ” Want hell boost, offer forge ”
#22 Vi har ingen tal på hvor mange der spiller og hvor mange der ikke gør, så “ret få” er bare noget man hiver ud af røven.
ontopic, Nej og Nej, spillede ikke wow da D3 kom og magter ikke et asiatisk kontinent.
Jeg tror næppe der er nogen der har spillet konstant i 10 år i Diablo 2. Jeg tror folk forligger sig på nostalagien og hvor godt spillet var og derefter har skruet forventningerne gevaldigt op til 3’eren. Man kan næsten kun blive skuffet.
Mht PvP i Diablo 2, så var det aldrig noget jeg gjorde mig i. Jeg spillede i alle 10 år on and off og farmede og farmede items op. Altid til et vist punkt hvor jeg indså hvor nyttesløst det hele var og jeg enten slettede mine characters og/eller lod den udgå. Jeg var dog fint underholdt indtil da og startede da med regelmæssige intervaller op igen.
Jeg forstår bare simpelthen ikke det hatred folk har mod Diablo 3. Det kan simpelthen bare ikke komme som den store overraskelse hvori spillets kerne ligger. Bevares der kan peges på et par ting hist og her som muligvis kunne have være gjort mere smooth, men helt at disse det som årets skuffelse? Come on.
Og ja mht PvP virkede det ret kedeligt for mit vedkommende i Diablo 2. Og igen noget hvor gearet i den grad bestemte ens succesrate. Her kommer vi så igen tilbage til hvad der er kernen i spillet: loot, mindless lootgrind.
Chatsystemet var i sig selv fuldkommen til grin. Der kan muligvis have været private (var det overhovedet muligt? Kan ikke huske det..) kanaler for klaner og lign der kunne være godt befolket. Jeg oplevede det bare aldrig.
#25 Ahh et par ting kan vist ikke gøre det, spillet har så mange fejl og problemer der har været skrevet i massevis af post på deres forum.
Det hænger eksemplvis ikke sammen at skulle give fuld pris for et spil der er lavet omkring et rmah.
Tænk over det, køber spil fuld pris, farmer timevis efter items for at sælge på rmah.
Eller køber spil, køber items, for at øhm ? sige man har gennemført inferno eller selv farme items eller noget.
Nej ok det er selfølgelig ikke lavet omkring rmah ikke?, jeg mener hele grunden til vi ikke har offline / lan er selfølgelig så folk får den bedste oplevelse.
Du kan ikke forstå det hatred folk har overfor Diablo 3, vel jeg fatter ikke hvordan folk på nogen måde kan forsvare det.
Årets skuffelse jo det tro jeg nok, men kan jo være der kommer nogen spil (heh) og overhaler dem indenom som årets skuffelse.
#27 overvej hvis PVP var i spillet på nuværende tidspunkt.
(lol)
Bare lige hurtig svar til de sædvanlige kommentarer der kommer når man er utilfreds med D3. Vi har alle vores meninger, men helt ærligt:
‘Du forventede Wow men D3 er ikke et MMO’
Nej jeg forventede ikke wow og ved godt det ikke er et MMO. Men fortæl det til Blizzard! De valgte at release et meget ufærdigt spil, der var fyldt med bugs, ubalanceret, manglede features (PvP lol), og fordummet så meget at du har meget begrændsede valg (Talents betyder intet da du bare ændrer on the fly eller i byen). Og så regner de med at kunne fixe det hen af vejen som de gør i wow.
Og ja, de ændrer stadig på Starcraft, men det er også en helt anden type spil end D3.
‘Du forventede D2’
Nej, jeg spille diablo 2 da det lige kom ud, i single player kun. Så jeg kan dårligt huske hvordan det var.
Jeg viste godt Diablo gik ud på farming. Men helt ærligt, hvordan kan nogen med et straight face, påstå at D3 ikke bare går ud på at købe sig til gear på AH eller RMAH? Og de har ændret drop rates, stats på gear osv. så mange gange at nogen classes har skulle starte mere eller mindre forfra med gear. Der er bare ingen pointe i at spille spillet, når du køber dig til gear på AH pga. drop rates suger, og gode farm spots bliver nerfed konstant.
Jeg elsker at farme. Men jeg nægter at blive taget bagi konstant, som jeg føler jeg er blevet i D3. Og bare for at gøre det endnu værre, så tog jeg Anual pass, men startede sent, så ikke nok med at jeg nu aldrig gider røre wow eller diablo igen, så skal jeg stadig fodre dem med penge indtil februar. For da jeg signede op for det, havde jeg slet ikke forestillet mig at stoppe med Wow. Men Diablo er efter min mening så tæt på et scam med deres RMAH, at jeg aldrig vil bruge en krone på Blizzard igen.
Og det var så min mening. Det lettede.
Sorry men er bare så træt af ‘fanboys’ der mener vi alle er skøre fordi vi har kritik. Jeg var selv fanboy indtil Diablo 3.
Jeg droppede WoW for MANGE år siden. Det var sjovt til første expansion, og så røg det ud.
Hold nu op ned det ævl med rmah. Der er folk der har klaret inferno med gear for 1 million indkøbt på gold ah. Så den carebear undskyldning er mega lame. Så lad da være med at melde jer ind i det store QQ kor.
#31 der er også folk som kan lave armbøjninger på en finger.
kan du?
#31 – Har du en kilde på det? Det må i så fald have været før energy shield blev nerfed.
#31 Undskyld du har ret, spillet ville aldrig fungere offline uden AH/RMAH.
Jeg havde virkelig set frem til D3, men jeg ville købe det med et par måneders forsinkelse, da jeg ikke havde tid til at spille det ved udgivelsen. Nu er der gået nogle måneder, og jeg har endnu ikke købt det, da jeg hører så meget skidt om det hele tiden. Det ærger mig meget.
Jeg har i øvrigt aldrig spillet WoW.
Godt:
Jeg er nu godt underholdt af D3, jeg kan bruge masser af tid på at grinde, prøve de forskellige builds og score achievements. Gold auction house er genialt i forhold til handel i D2 – i D3 har gold en betydning og man slipper for at handle direkte med pisse irriterende sælgere. RMAH gider jeg ikke – det er jo bare dyre snydekoder.
Skidt:
D3 lanceringen var en katastrofe og jeg er langt fra overbevist om at online-only er en god idé – hvis man kan have offline play i SC2 så kan man altså også have det i D3…
Act 2 inferno var godt nok en brat mur, det har Blizz dog snakket om at gøre mindre markant.
Men no wonder at D3 ikke kunne leve op til alt den hype…
Jeg er nu glad for Gold auction house –
Diablo 2: farm, juble over epic drops!, byt med venner eller gem til alts
Diablo 3: farm rares, sælg på ah, spam AH search buttons for 1d 12h deals, få 80% af endgame gear fra AH
brug din tid på at farme penge fremfor at at farme items. AH-systemet gør et ellers godt singleplayer-spil til samme farm oplevelse, som MMOs giver mig. NEJ TAK.
Kun ude til pc platformen? jeg spiller det på min mac og ikke i bootcamp
#37:
Hvorfor bytter du ikke bare til venner og gemmer til alts i D3?
Hvad kunne du bruge loot til i D2, som du ikke kan i D3? Kunne du andet end at farme flere ting?
Der er vel ingen, der siger, at man skal sælge ting på AH.
#39
Q: Hvorfor bytter du ikke bare til venner og gemmer til alts i D3?
A: Fordi, hvis auction house er til rådighed, og det giver mig en monumental fordel, så kan jeg ikke lade være med at bruge det og fordi det kræver at mine venner spiller på samme måde.
Q: Hvad kunne du bruge loot til i D2, som du ikke kan i D3? Kunne du andet end at farme flere ting?
A: Jeg kunne bruge det til progression. Det gav tilfredsstillelse at se et epic droppe og haste hen og får det identified. Jeg har spillet 100 timer, har aldrig fundet et epic, og hvis jeg gjorde vil det 4/5 gange være lort pga. randomfaktoren. I D2 fik jeg gear ved at spille spillet. I D3 får jeg gear ved at spamme search på AH.
Q:Der er vel ingen, der siger, at man skal sælge ting på AH.
A:Næh, men da jeg har svært ved at ‘snyde mig selv’ for alt det vilde loot og da chancen for fornuftigt loot minimeret af hensyn til økonomien, så er progression for mig – mod min vilje – afhængig af auction house.
Jeg kunne ‘forbyde’ mig selv at bruge det, ligesom jeg kunne få udfordring i WOWs leveling ved kun at bruge hvidt eller grønt gear… men det er bare ikke særligt tilfredsstilende
#40:
Så du brokker dig over, at D3 giver flere muligheder?
I kan jo sagtens rende omkring og gøre som i D2, men i vælger selv at gøre noget andet, og alligevel kritiserer i spilet?
Hvis du har så meget imod den monumentale fordel, så lad dog være med at bruge den. Det er da kun et kapløb, hvis man selv vælger, at det skal være det.
Bare fordi D2 ikke gav de samme muligheder for at komme hurtigt frem, betyder det ikke, at D3 er kedeligere.
Hvis dig og dine venner savner D2-fremskridtet så meget, kan det virkelig ikke være så svært at aftale, at i bare spiller spillet ved at nakke bosser og elite packs.
#29:
Du kan foretage langt flere valg på samme tid, end du kan i D2. At du ikke skal bruge 10-20 timer på at kunne spille med et nyt build, har intet med at fjerne valg at gøre.
Det handler om at sigte mod to forskellige målgrupper.
Lad lige være med at sige, at noget af indholdet er ubetydeligt, bare fordi du hellere vil have et andet system.
#41 – Det siger han absolut heller ikke. Måske du skulle gøre din research inden du lukker sådan en omgang subjektivt ævl ud? Der er ingen builds i D3, absolut ingen. D2 havde masser af det, og derfor er D3 jo en tydelig fordumning, hvor man udelukkende søger efter ekstra DPS.
Men du har helt ret i, at det er at sigte mod to forskellige målgrupper. Pattebørnene og de voksne.
#42
Ahva, ingen builds ? Nu prøver du jo ikke engang mere, nu lukker du jo bare ævl ud som du så pænt selv skriver det.
Godt at se du har styr på målgruppen, er hvist rimelig sikkert hvilken en du hører til
#43 – Nu troller du jo bare. Efter nogle måneder indser du, at der ikke er builds i det spil. Nogle skal åbenbart have længere tid end andre.
#44 Er kun en af os to der troller, hvad med du læser op på definitionen af “build” den engelske udgave og så kommer du tilbage hertil, da det er ret sikkert at du ikke forstår ordet
samme som #2
#45 Han mener nok at der er for få builds der reelt virker. Ubrugelige builds tæller jo ikke med, da de sjovt nok er ubrugelige.
#47 – Præcist. I D3 kan over halvdelen af de skills som er tilgængelige ikke bruges, og dem som kan bruges giver reelt set ikke nogen forskel i spillesti – det er altså ligegyldigt hvilke man bruger, så længe man ikke benytter de ubrugelige.
Alt handler om DPS, man kan ikke finde gear, hvor nogle skills ville passe bedre til (det er i hvert fald minimalt).
I Diablo 2 var der sgu rigeligt med muligheder for at variere sine builds med forskellige items og skills.
#41 Det kan du godt sige at jeg gør. Men jeg mener muligheden har ødelagt spillet, da lootjagten nu foregår på AH og ikke i spillet.
Endnu en gang ja – jeg kunne fraskrive mig AH og spille uden epics og sæt, fordi de dropper så ultra sjældent. Jeg husker stadig flere af mine bedste epic drops fra D2, og de var med til at drive mig fremad. I D3 får jeg en lind strøm af gult lort og derved mangler den gulerod som FOR MIG gjorde farming interessant.
Vi har også snakket om spille uden AH, men jeg ved ikke om det bliver til noget.. måske en enkelt aften i LAN med nye chars, men næppe mere.
Selve d3 gameplay er for gammelt til et helt nyt spil.
Tilføj så uinterresante MMO elementer og du får et meget lineært og kedeligt spil.
Ingen pvp fra start fjerner incitamentet for at grinde items udover for at sælge dem, hvilket blot gør spillet til et job.
De 3 fails i d3.