I en tid hvor tiltag indenfor kopibeskyttelse trækker i hver sin retning med hhv. det DRM-frie Humble Indie Bundle og Ubisoft’s løsning med konstant internet-forbindelse, så vælger Square Enix en helt anden retning. Det er Rock, Paper, Shotgun, som i dag kan fortælle, at retail-udgaverne af spillet vil blive regionslåst selv indenfor Europas grænser. Således vil spillet, hvis det er købt i Storbritanien, kun blive aktiveret på din Steam-konto, hvis den ligeledes er britisk. Det samme gælder for spil købt i Polen og Rusland, mens resten af Europas lande vil gå under en samlet tredje region. Det er virkelig beskæmmende, og noget som man bør være opmærksom på, hvis man har forudbestilt spillet fra udlandet. Spillet ankommer allerede næste fredag d. 26. august.


























Jeg forstår ikke helt hvad det har med kopibeskyttelse at gøre? Enlighten me pls
edit: altså jeg tænker hvis det bliver cracked så overflødiggøres Steam alligevel?
Det må man da håbe http://www.g2play.net er klar over. Har købt key der igennem.
Det er jo næsten værre end det andet, selv om det ikke helt er det samme.
Nu kan man satme ikke engang købe sit spil lovligt på f.eks. Direct2Drive, play.com eller lign.
Hvor tosset.
“It’s worth noting that codes sold through other digital distributors will not be region locked, it is just the boxed release that will be locked.”
Noooooooo! Sakset fra g2play.net:
“The CD Key / Serial is sent as a scan of the original retail box.”
EDIT: De skriver til mig at jeg vil være i stand til at bruge nøglen i Steam. Guess time will tell…
Hvad er formålet med det egentlig? Er det for at forhindre, som Kimo er inde på, at folk køber spillene billigere fra andre lande?
Ja, det har ikke meget at gøre med kopibeskyttelse, som jeg ser det. Det må være noget med at “beskytte” de dyre forhandlere.
Måske har de fået penge eller en god aftale med nogle af de retailers rundt omkring i europa.
Det er sgu noget klamt!
Jeg haaber G2play.net har styr paa det.
#8:
Har sgu mine bange anelser. Amazon er de eneste jeg har kunne finde der advarer om det på deres side:
http://www.amazon.co.uk/Deus-Ex-Human-Revolution-Limited/dp/B004XH7HFC/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1313582301&sr=8-2
Der står intet på G2PLAY omkring det.
#1 + #7: Jeg tolker det som, at spillet skal aktiveres i Steam før man kan spille det. At man nu ikke kan bruge udenlandske spilkoder til det, gør det rabiat i min optik.
Regionslås har intet med kopibeskyttelse at gøre.
Jeg tror det er et spørgsmål om “Går den, så går den”, hvis de havde gjort det på DD kopier, er du gal de havde fået et ramaskrig af en anden verden.
Nu pisser de et forholdsvist lille segment af, så forhåbenligt sker der ingenting.
Det er hvertfald klart at denne sag er en klokkeklar kandidat til et søgsmål om at det strider mod EU’s åbne marked.
#9 Så vidt jeg ved får G2Play ikke deres spil fra england, polen eller rusland, så det bliver sandsynligvis ikke relevant i deres tilfælde.
Og hvis det gør har de før i tiden bare givet nye keys ud, som de blandt andet gjorde med MW2 da de fjernede alle de spil fra folks Steam kontoer.
#12:
Hvis det er sandt, så skal de have spil i box fra DK til min ordre? Men det kan da også være de har det.
#13: Din kode skal vel bare stamme et land indenfor Europa, men som ikke er Storbritanien, Polen eller Rusland… Nu kan jeg forresten ikke huske, om man definerer Rusland som europæisk?
#13 Nej, det er ikke det som der står.
De regionslåser det ikke mellem lande, men mellem de 3 regioner de har oprettet,
UK = IM JE GS GB UK
RU = AM AZ BY GE KZ KG MD RU TJ TM UZ UA LV LT EE BY MD
WW = Alle andre lande
#14:
Jeg forstod det som at ens key skal stamme fra det land f.eks. har din Steam konto i? Er det ikke det der står i artiklen eller så har jeg misforstået det.
EDIT:
#15:
Ahh, ok.
I øvrigt begrunder de det med:
“The region locking exists because they couldn’t get all languages onto the DVD.”
#17 Tihi fnis, vi kunne ikke få alle sprog på DVD’en, og selvom Steam kan downloade sproget for dig hvis nødvendigt, så regner vi med du som forbruger heller vil have et produkt der slet ikke virker, end et produkt som virker fint med engelsk sprog, og kræver lidt ekstra med dit “native” sprog, som det i forvejen selvfølgelig ikke har gjort når man har gået til den længde ved at IMPORTERE DET FRA ET ANDET LAND.
haha, det er da godt nok jordens største tåber eller løgnere der har lavet en beslutning.
Edit: Desuden fylder Tekst ingenting, så de kunne jo godt have haft subtitles på alle sprog på samme DVD(Eller som lille update bagefter), og det er jo alligevel nok kun de 4-5 store sprog de har oversat det til, så det efterlader stadigvæk en masse folk med engelske versioner eller engelske versioner med undertekster.
Det er da virkeligt irrenterende for os som gerne vil have Augmented eller collectors edition til en bedre pris, end den man finder her i DK.
#11 – Square Enix er et privat firma. Så umiddelbart er der ikke så meget at komme efter angående EU’s frie marked.
EU’s principper går primært ud på, at staterne ikke skal lave alle mulige forhindringer for hinanden og de andres borgere.
Men SE’s løsning er da spadedum. Og så at begrunde det med, at der ikke er plads på dvd’en er vel næsten at indrømme, at man ikke anser sine kunder for særligt kloge.
Come on Square, you can do better.
Men nå ja, folk køber det vel alligevel.
De har nu ombestemt sig:
http://www.rockpapershotgun.com/2011/08/18/dxhr-no-longer-region-locked-in-europe/
Fik ellers lige afbestilt min CE fra Amazon.co.uk og bestilte fra Coolshop i stedet.