Rovios Angry Birds er her, der og alle vegne. Nu spiller du heller ikke på Google+ efter Google allerede i torsdag bekendtgjorde, at spil nu også var at finde på deres endnu ikke helt åbne social networking-site. Vi har lige været igennem et par af dem og Rovio skal dog have kredit for at have implementeret deres vrede fugle på bedste vis. Der for øjeblikket 16 spil at vælge imellem og næsten alle de store er repræsenteret. Electronic Arts tilbyder Dragon Age: Legends, PopCap (eller nu også EA) er til stede med Bejeweled Blitz (beta) og Zynga er at finde på Google+ med deres Zynga Poker. Har du ikke allerede forsøgt dig med Google+, er det nok ikke svært at finde en Daily Rush’er der vil smide en invitation afsted prompte.

9 KOMMENTARER

  1. Tja, Facebook go især Twitter vil blive mere eller mindre irrelevante, hvis de ikke snart opper sig når Google+ for alvor lanceres.

  2. #3 I beg to differ.

    Det her er som Origins kamp imod Steam :P. Facebook+Twitter var der først, og har en stor og aktiv brugerbase hvor Google+ har et anderkendt brand de forsøger at sælge det på.

  3. #4 Problemet (På nuværende tidspunkt) er at Origin ikke direkte konkurrerer mod Steam, og at Origin ikke (endnu) har noget at sælge Origin med.

    De starter dog med Battlefield 3 Hvor Origin bliver et krav.

    Google+ er integreret i din google account så når det kommer til en launch så vil alle mere eller mindre automatisk “have en konto”