PloP fra Chopstick Ninjas har fået den fornemme opgave at stable et dansk hold til de uofficielle europamesterskaber i CTF på benene. Målet er inden nytår at have fundet 10 eller 12 kandidater.
Det er Savage Euro, der arrangerer de kommende mesterskaber, og på baggrund at CNs store succes, kan der kun være høje forventninger til en eventuel dansk deltagelse. Flere lande stiller pludselig op med ikke CTF-spillere, da det er rygtedes, at der ud over æren – er præmier på spil. PloP forklarer selv her, hvad det kræves for at deltage:
CN|PloP:Jeg er valgt (af savage som Danmarks leder, og det er meningen jeg skal skaffe 10-12 spillere inden nytår. Så har du lidt eller meget erfaring med CTF (det er faktisk bare tdm med flag nu når hook’en heldigvis er væk), så meld dig til på deres site. Reglerne ligger ikke helt fast endnu, og jeg er ikke sikker på at der står andet end æren på spil. Men hvis folk, der gider spille, ‘signer’ op på deres website så jeg kan få et overblik over hvad vi har at gøre med ville det være kanon. Konkurrencen bliver rimelig skrap vil jeg tro, fordi mTw fra tyskland spiller lige pludselig CTF efter de hørte om euromesterskabet.
Tror følgende regler bliver en realitet men som sagt intet er fastlagt endnu: Spillere skal være over 18 (noget med at der bliver LAN finaler i England og de ikke vil have ansvaret for noget). Max 3 spillere fra hver klan. Man bliver inddelt i ligaer efter location (ingen græske servere)
kampe bliver spillet standard 5on5
Men som sagt er manglende CTF erfaring ingen hindring for at deltage, et land som norge f.eks. spiller bare med hele VSE holdet.
Hvis du vil være med til at sikre Danmark hæder og ære, så kan det måske være en god ide at skrive en mail til PloP fra Chopstick Ninjas.


























Lyder f….. for fedt.
Det var sq også på tide der skete noget på den Danske CTF scene,troede den var DØD
over & out
Scorpio
hvordan kan en scene som owner europa være død?
Er CN en scene?
..ooOO allerede 1 dansker der har signet op på http://www.savageeuro.com