Undertegnede er så småt ved at være restitueret ovenpå fredagens Danish Game Awards 2010 og jeg kan derfor tage mig af et hængeparti fra i fredags. 2K Games & Firaxis var nemlig på pletten med en Civilization V debut-trailer, som i naturligvis ikke skal snydes for. Vi kunne annoncere spillet og bringe de første screenshots i forrige uge og nu har du også denne lille film. Den byder desværre ikke på gameplay-sekvenser, men fungerer dog alligevel som en fin lille appetitvækker. Civilization V har endnu ikke fået en fast udgivelsesdato, men det vil indfinde sig i løbet af det kommende efterår til PC.
Media requires the Flash Player plugin and a web browser with JavaScript enabled.


























Det bliver så stort. Har faktisk lige spillet 4eren de sidste 14 dage, så en hel ny udgave at gå i krig med bliver super sejt!
Smukt og rigtigt! GEIF GAME NAOW!
Det bliver så nice, glæder mig!!
Jeg var imponeret over kvaliteten af denne cinematic. Lignede ikke det lort firaxis’ grafikkere plejer at smide ud.
Man kan håbe det samme gælder kvaliteten af deres nye engine. Jeg kan simpelhen ikke sætte mig ind i hvordan det lykkedes dem at få civ 4 til at køre så ringe i late game. Vi skulle helt ud i anden expansion før de rigtigt fik gjort noget ved det.
Hvis det først kommer til efteråret må de da virkelig mene noget med det, når de begynder at markedsføre det nu.
Kan ligeså godt tage en uges ferie, når jeg får fingrene i det spil
Hvad viser denne her trailer, som ikke kunne lade sig gøre i et tidligere Civ spil ?
#6 Du får det til at lyde som om det er en dårlig ting! ;D Hvis jeg havde udgivelses datoen så havde jeg da skrevet en ferie ansøgnings blanket for længe siden!
Jeg lavede samme trick da Mass Effect 2 kom, så chefen er der ingen kvaler med
#7
Ikke så meget, men de har trods alt formået at forbedre spillet hver gang og samtidig holde fast ved den grundlæggende Civilization formel. Så mon ikke der er nogle mindre nye tiltag i 5’eren også. Der må snart komme et interview, som giver nogle hints.
#9 jeg håber der kommer mere omkring handel. Måske gøre det et så stort element at man er nød til det i den ene eller den anden form?
Jeg siger altid nej til open borders i Civ4, og har massere af guld i indkomst, så det er et aspekt jeg ikke går så meget op i. Men handel, diplomati og militær magt er jo det som har fået os der hvor vi er nu som civilisation.
Denne trailer lagger for mig. Og højreklikker jeg på den, kan jeg ikke fjerne dropdownmenuen eller trykke på andet, indtil CTRL ALT DEL.
Underligt. Chrome her.
Prøver at finde filmen andensteds…
En af de rådne ting ved sørejser i vikingetiden var at man brugte største delen af tiden med at stå i kø for at komme til at stå henslængt i stævnen når man nærmede sig land.
Lyder godt! Civilization 1 AGA versionen til Amiga-1200 var den version jeg brugte måneder på!? Civ2? Har den den dag i dag, kom bare aldrig i gang! (de efterfølgende. So little time, so much to do?) Er vel på tide med en opdatering…
#12
What?
#14 Det var nok en kommentar til videoen
#13 Dine indlæg/post’s giver altså nada mening…
Yeah but has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Jeg er civ-maniac ud til fingerspidserne og dette er et MUST BUY – men jeg synes ikke selve gameplayet lyder specielt godt. Bare det koncept med at – har du 1 “hest” jamen så kan du ikke producere en ny før den er død/disbanded….jeg synes de trækker det mere i retning af et total war agtigt spil…og for mig giver det heller ikke nogen mening. Hvorfor skulle man ikke kunne bygge unlimited ?
Ender man som sandwichfyld mellem 2-3 civ så bliver man da helt sikkert angrebet i det sekund ens (lille) hær befinder sig på den modsatte ende af dit land…(det er i hvert fald kotume i civIV)
#17 Det kunne være nice hvis der var limited resources! Jeg har aldrig helt forstået hvorfor miner i Civ spillene kan være store nok til at blive skam minet i små 6000 år.
#17 Det er stadig for tidligt til at kunne sige noget helt konkret om de features der er i.
Mærkeligt at det er nogen andre voice-actors i den her i forhold til den på youtube.