Noget kunne tyde på, at Xbox 360’eren alligevel inden længe bliver udstyret med et Blu-Ray drev. Ifølge Digitimes, har Pegatron Technology (en underafdeling af AsusTek), vundet retten til at fremstille 360’ere med Blu-Ray drev. Også Tom’s Hardware, refererer i dag til historien som oprindeligt er bragt i Economic Daily News. Xbox 360’ere med Blu-Ray drev, skulle komme i handlen i løbet af tredje kvartal i år. Vi er på pletten så snart Microsoft selv bekræfter historien.


























Jeg skriver jo også ganske tydeligt, at MS ikke har bekræftet dette. Spørgsmålstegn i overskrift, “noget kunne tyde på” etc.
Dejlig nyhed, og glæder mig til en eventuelt bekræftigelse! Kunne godt fidne på at investere i en ny xbox 360 med et blu ray drev!
Ikke om jeg vil købe endnu en xbox for at få drevet! Håber så sandelig, at der kommer et eksternt drev.
Sjovt at MS i sin tid udtalte at de slet ikke havde brug for Blu-Ray som et muligt spil medie eller film.
#5:
Man har vel et standpunkt indtil man tager et nyt?
Såfremt de ikke påtænker at skifte spil medie, må man da formode de laver det som eksternt drev.
Er rygtet ikke allerede afvist?
http://akayuki.com/2008/05/06/xbox-360-blu-ray-drive-nixed/