Så kom nyheden som vi alle har ventet på, nemlig at den lukkede Diablo 3 Beta netop er skudt i gang! Er du en af de heldige som er udvalgt til at teste det kommende spil, så skal du holde øje med din mailboks over den kommende tid. Har du derimod erhvervet dig en betanøgle via andre metoder, f.eks. BlizzCon, så kan du allerede nu taste den ind på Battle.net. Mere information om hvordan du kan komme med i betaen kan læses i Diablo 3 Beta FAQ.
The fiery gates leading to the Burning Hells have begun to swing open, and the Diablo III beta test is officially underway. Invitations to participate in the beta test are now being delivered to the chosen heroes. As with beta tests for other Blizzard Entertainment games, the testing process for Diablo III will occur in phases. In addition to selecting players who have opted in via their Battle.net accounts, we’ll also be providing keys through beta promotions and giveaways — stay tuned for more info. We welcome those invited to provide feedback or report bugs on the official forums.
If you have a beta license, you are free to show, share, or talk about any portion of the beta content to which you have access, as this beta test is not confidential.
We’d like to remind those looking forward to an invite to be wary of phishing attempts. If you believe you’ve received an invite to the Diablo III beta test, it’s best to refrain from clicking on any links in the email, and instead log in to your Battle.net account to see if a Diablo III beta game account was granted. Or, if you were sent a key, attempt to add it manually by going to the Add or Upgrade a Game section of the Battle.net account management page.
For those who have received an invite to the beta test, we thank you for helping us test out our server stability and hardware. For those of you still hoping for an invite, we wish you the best of luck and hope you’ll keep an eye out for some of the beta-key giveaways and promotions we’ll have right here on the Diablo III community site.


























Finally!!. Det betyder at om 90dage udkommer spillet ca. Så lige til jul eller første kvartal evt januar 2012!.
De burde give os som køber 800 Krynaster Collectors edition beta adgang synes jeg nok.
Nok først i Europa i morgen.
intet på http://eu.battle.net/d3/en/ endnu.
Folk kan bare kigge på deres Battle.net account, e-mails, især på de større waves kan godt tage en dags tid om at komme ud.
Betaen er gået igang for begge regioner, ligesom den gjorde med F&F, om de har fået inviteret alle i første wave ved jeg så ikke, men det ville jeg gå ud fra.
Beta beta beta!!
nej det vil give mening hvis den først blvier udgivet ondsdag for EU det er ligesom alle deres patches til andre spil, så eu får nok deres i morgen så hvis i ikke har fået jeres endnu, så skal i ikke være bekymret,…
imens vil jeg spille videre i ro og mag muhahahahaha
#5 Hvorfor ville det give mening? EU har intet med betaen at gøre endnu
Det har forresten heller aldrig været sådan i nogle af deres andre betaer.
Whoa!!! Stort!
Endelig….så er det bare at holde øje med mailen
Kæft hvor jeg håber på at komme med…men sandsynligheden er sgu nok ikke skide stor
fantastisk…
Nice, men ikke i EU endnu?
Glæder mig til at installere spillet, købe det bedste udstyr og så afinstallere det igen med det samme da der nu ikke længere er grund til at spille.
Har de implementeret nogen form for “legit character” så man kan sikre sig ikke at spille med folk der køber deres udstyr via RMT?
#13 lol så har du vel også altid spillet alene i D1-og D2 da alt der også blev handlet med rigtige penge og du derfor helleri kke havde nogen idé om det var købt / dupet eller andet.
Derudover har de sagt alle HC chars ikke kan købe items/trade items? syntes jeg, jeg læste et sted i hvertfald
Nu slipper vi for SOJ, vi slipper for trade spamming vi slipper for at skull lave game trade items med folk og alt det der er spild af tid, det er herligt.
mere spildtid på det mere tid ti lat spille
#13:
Jeg forstår ikke hvad du skulle have imod at spille med folk der evt. har købt udstyr? Er du bedre menneske eller spiller fordi du ikke gør det? Forklar mig det, for jeg forstår vitterlig ikke modstanden.
Det er fordi jeg ikke synes det er særligt underholdende at spille i en gruppe hvor man ikke engang kan nå at slå på monstrene fordi dine gruppemedlemmer er en hvirvelvind af ødelæggelse pga. udstyr de har betalt for med rigtige penge. Det er samarbejdet der typisk tiltrækker mig i gruppebaserede spil.
Synes særligt at det ikke giver meget mening at man kan købe sig til godt udstyr i et spil, hvor et af hovedmålene for spilleren er at finde godt udstyr.
Desuden er jeg generelt imod at folk får fordele i spil fordi de har flere penge. Det må være nok med de fordele de har, udenfor.
#14 Må indrømme at der gik mange år efter jeg var holdt med at spille D2 at jeg fandt ud af der var sider, hvor folk handlede udstyr med rigtige penge. Hverken jeg eller mine venner som spillede D2 har vist disse sider eksisterede, og har heller aldrig modtaget tilbud af den slags i al den tid, jeg har spillet. Jeg tror det bliver en noget anden historie med D3 nu hvor det er en integreret del af spillet og almen kendskab.
Jeg kan ikke se hvorfor folk har et problem med at lade folk spille med hinanden med deres “legit” characters. Folk der gerne vil købe deres ting er velkommen til at gøre det i deres egen legeplads.
#13 Du ka spille hardcore
#18 Har ikke lyst til at miste min character fordi netforbindelsen ryger i et kort øjeblik, så nej tak.