Blizzard havde i den grad bidraget med hentyder omkring den næste spilbare karakter i Overwatch, og det var derfor heller ikke den store overraskelse, at Sombra – sådan helt officielt – blev introduceret som den næste og kommende spilbare karakter i Overwatch.
BlizzCon havde ikke haft dørene åbne i mange timer, før den hacker-kyndinge og nogen gange usynlige Sombra blev luftet.. Blizzard kunne diske op med en gameplay-trailer (se ovenfor) og også en “origin story” video (herunder), som belyste Sombras (allerede kendte) baggrund.
Overwatch League introduceret
Overwatch er det Blizzard-spil, som hurtigt har nået en spillerbase på over 20 mio. og det er helt tydeligt at den amerikanske producent puljer rigtig mange ressourcer i spillet. Blizzard kunne lørdag præsentere Overwatch League, som er en professionel eSports liga, for de som for alvor vil forsøge sig.
Ligaen har store ambitioner. Der er tale om at give spillere en minumumsløn, og er på ideplanet delvist baseret på den struktur, som man bl.a. ser i de europæiske og nationale fodboldligaer. Du bør tage forbi Polygon, som byder et ganske omfattende og informativt interview med Blizzards Overwatch eSports chef Nate Nanzer.
Ny Arcade Mode afløser Weekly Brawls
Overwatch får dertil en ny Arcade Mode (1vs1 / 3vs3) samt to nye maps (EcoPoint & Oasis). Blizzard-chef Mike Morhaime fortalte, at Arcade Mode vil byde på rullende map / game-mode regler og give spillerne mulighed for ekstra loot crates. Allerede i denne uge vil Arcade Mode være til at prøve på PTR-serverne, hvor også de nye maps kan prøves allerede fra onsdag (Europa).
Blizzard har ikke givet os en dato for, hvornår Sombra ankommer, men det sker formodentlig i begyndelsen af næste måned.






























[…] Det er især introduktion af Sombra, som mange har ventet på, men en nye Arcade Mode (som afløser Weekly Brawls) og det nye Arena Mode Map: Ecopoint: Antarctica er klar til kamp […]