BioWares Dragon Age: Origins-hold har leveret en lille film, som demonstrerer spillets omgivelser og sætter fokus på det arbejde der er lagt i det visuelle udtryk. Skulle du med spænding se frem til spillets ankomst i næste måned, bidrager denne trailer med en ganske stemningsfuld beskrivelse af nogle af de mange forskellige byer og landskaber du kan vente dig. Dragon Age: Origins lander til PC & Xbox 360 den 5. november. En PlayStation 3-udgave følger den 19. november.

Media requires the Flash Player plugin and a web browser with JavaScript enabled.

9 KOMMENTARER

  1. Ser jo meget spændende ud, nu er jeg dog ikke så meget inde i det.
    Er det single player, eller er der også noget online og hvordan virker det ?

  2. #1 – Single-player only, heldigvis da.
    “BioWare co-CEO Ray Muzyka describes Dragon Age: Origins as a ‘spiritual successor’ to the Baldur’s Gate series,[8] though it is not based on Dungeons & Dragons”
    http://en.wikipedia.org/wiki/DragonAge

    Lyder ikke så ringe endda! Det satte lige forventningerne i vejret.

  3. Jeg er noget i tvivl om jeg skal anskaffe mig dette. Bioware laver uden tivl nogle rigtigt fede spil, men SP RPG’s siger mig bare desværre ikke så meget mere.

    Ender som regl altid med at rende rundt og føle at jeg spilder min tid med det, istedet for at spille et “rigtigt” online RPG

  4. #4 – Sjovt nok. Jeg har det lige omvendt – synes tit online oplevelsen kan ødelægge adventure-elementet, som er noget af det vigtigste imo.

  5. normalt hader jeg alt der har et EA logo på, men det her gav mig næsten en erektion …glæder mig så meget

  6. Ser rigtig spændende ud det er helt sikkert, skal bestemt have det næste måned.

    #5 Er helt enig, synes også at man bare får en mere koncentret oplevelse når man spiller single player RPG’s.