De seneste par dages mystiske teasere fra Bethesda (1 & 2) viser sig nu ganske rigtigt at have været referencer til Shinji Mikamis Project Twei. Det er nu blevet afsløret som survival-horror spillet The Evil Within fra Tango Gameworks under ledelse af Mikami. Han er manden bag Resident Evil-spillene, så der er lagt i ovnen til noget ekstraordinært. Vi har nappet debut-traileren, som bestemt ikke sparer på de blodrøde effekter. Vi kan fortælle mere om The Evil Within på mandag. The Evil Within vil være klar i 2014 til PC, PlayStation 3, Xbox 360 og nextgen-konsollerne.

April 19, 2013 (London, UK) – Bethesda Softworks®, a ZeniMax® Media company, today announced the planned release of The Evil Within™, a survival horror game developed at Tango Gameworks™ under the direction of renowned game designer and studio head, Shinji Mikami. Best known as the father of the survival horror genre and creator of the Resident Evil series, Mikami is a 20-year veteran of the industry who has developed numerous award-winning titles.



The Evil Within, in development for the Xbox 360® video game and entertainment system from Microsoft, the PlayStation®3 computer entertainment system, the PC, and next generation consoles, is slated for release in 2014.

15 KOMMENTARER

  1. Pyramid head wannabe fra Silent Hill og Witch wannabe fra Left 4 Dead. Hvor originalt.

    Men ja, på trods af at der ikke var noget in-game, så er jeg da indrømmet lidt spændt, for det så da ihvertfald ud til, at de har lagt et par kroner og timer i den trailer.

  2. #2 Fallout 4 kan stadig være på vej, det her spil har intet med spiludvikleren Bethesda at gøre men derimod spiludgiveren Bethesda.

    Bethesda hovedteams projekt er stadig ukendt.

  3. Hvis det bliver middelmådig grafik som alle de andre spil Besheda har lavet, så siger jeg nej tak, de er simpelthen for grimme til mig, har ellers prøvet at tortere mig selv med deres spil, som alle falder i svime over.

  4. #3 yeah jeg tænkte også på Pyramid Head. Og jeg har ikke engang spillet Silent Hill.

    Fed trailer, men det er alle spil trailere jo snart – det kan vi ikke bruge til ret meget. Udviklerne/udgiverne skyder sig sel i foden med den slags her. Spillene kan sjældent leve op til al den hype

  5. #11
    Skyrim er argumentabelt et af de flotteste PC spil til dato. Selv uden mods er det landskabsmæssigt helt svimlende flot til tider, så det indstilling forstår jeg ærligt ikke helt.