Irrational Games’ Ken Levine har stillet op med et særdeles bramfrit interview på Kotaku. Levine, som bl.a. er ansvarlig for BioShock, lægger ikke fingre imellem, når han skal vurdere, hvor de kreative og innovative idéer udspringer først. Han mener at det er PC-platformen som stort set egenhændigt driver nyskabning. Levine som bander lystigt i interviewet, går endda så langt som at postulere, at også de gode konsolspil først er “undfanget” på PC-en.
The PC will always be the place that drives innovation. The PC is the place where great game developers are born, even—and maybe especially—where great console game developers are born. Halo, Mass Effect, Call of Duty … PC developers first. And it’s on the PC where the leading-edge ideas form, primarily because the barrier of entry is low and you can have an idea that goes like this ..


























Skulle der ikke stå:
“Alle gode spilidéer starter først på PC’en”
Jo det skulle der bestemt stå
Det er godt at hører men igen ingen overraskelse, frihed avler kreavtivitet.
Ham fra minecraft der nu sidder på små 40 millioner kr tjent, har også sagt at Minecraft aldrig kunne være blevet til noget på konsol, fordi de er for dyrt, for restriktiv og bare for primitivt, til at tillade folk at prøve deres ideer.
Det er også derfor mange af os hader konsoller, hvad skal der da blive af de næste store ideer hvis konsollerne tager over.
Så bliver der ingen nyt CS, Dota, Minecraft, World of goo, og hvad der ellers er kommet af mods og indie spil, eller bare gamemodes.
Må værte så fedt bare at have en ide, lave spillet i en virkbar demo også smide det op og voila Minecraft. bare det at lave noget der er så populært. det må være skide fedt, der er ikke mange indie udviklere som sælger 500.000 kopierer og slet ikke på en alpha version af et spil.